9 listopada 2024

Coraz więcej fotoradarów – samorządy chcą zainstalować prawie 200 urządzeń

ZURAD droga auto
Zdjęcie: GettyImages.

Wciąż nie wiadomo, czy strażnicy miejscy odzyskają prawo do korzystania z urządzeń automatycznie rejestrujących prędkość. Włodarze gmin jednak nie czekają na decyzję i masowo planują ustawienie fotoradarów na swoich drogach.

Obecnie fotoradary i kamery odcinkowego pomiaru prędkości są w gestii Inspekcji Transportu Drogowego. Samorządy jednak również chcą korzystać z tego sprzętu, argumentując, że znacznie poprawi to bezpieczeństwo i wspomoże działania inspekcji. Mimo braku decyzji o przyznaniu strażom gminnym prawa do karania kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów, samorządy przygotowują się do instalacji nowych urządzeń. Można się spodziewać, że będzie ich coraz więcej.

Coraz więcej fotoradarów – ITD planuje zakupy

Do ITD w ciągu ostatniego roku wpłynęło aż 197 wniosków od samorządów o instalację fotoradarów. To znaczna liczba, zważywszy na fakt, że w całej Polsce działa obecnie ponad 500 takich urządzeń. Inspekcja planuje zakup kolejnych 70 fotoradarów, które jednak będą instalowane wyłącznie na drogach krajowych, zgodnie z umową w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wobec tego samorządy, chcąc poprawić bezpieczeństwo na lokalnych drogach, są gotowe same pokryć koszty zakupu. Zgodnie z przepisami obsługą i karaniem kierowców zajmie się ITD, a konkretnie jej specjalna jednostka – CANARD.

Coraz więcej fotoradarów dla gmin

Pierwsze wnioski kierowane do CANARD są już realizowane, a z planowanej listy urządzenia zostały lub zostaną wkrótce zainstalowane w 14 miejscowościach, m.in. w Rębowie przy drodze krajowej nr 50 i Gniewomirowicach przy drodze krajowej nr 94. Poniżej skrócona lista pozostałych miejscowości, gdzie będą działać lub już funkcjonują gminne fotoradary:

  • Baczków – Starostwo Bocheńskie
  • Bojano – Powiat Wejherowo
  • Częstochowa
  • Nowy Targ
  • Przybysławice – Gmina Zielonka
  • Prudnik – Gmina Prudnik
  • Rekowo – Gmina Bytów
  • Rzeszów – Miasto Rzeszów
  • Sosnowiec
  • Sokołowice – Gmina Oleśnica
  • Świdnik
  • Tylmanowa – Gmina Ochotnica Dolna

Straż gminna poczeka na fotoradary

Chociaż samorządy mają coraz większy wpływ na instalację fotoradarów, nie oznacza to, że będą mogły z nich korzystać bezpośrednio. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdziło, że rosnąca liczba odcinkowych pomiarów prędkości oraz działania policji i ITD w zakresie kontroli drogowej są wystarczające. Straże miejskie i gminne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, mają za zadanie dbać o porządek publiczny, podczas gdy bezpieczeństwo ruchu drogowego pozostaje w gestii innych służb. Jednak możliwe, że przyszłe zmiany prawne umożliwią strażom gminnym korzystanie z fotoradarów.

Przypomnijmy, że strażnicy stracili prawo do używania fotoradarów w 2016 roku z powodu licznych nadużyć. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zwróciła uwagę, że straże często traktowały fotoradary jako źródło dodatkowych dochodów dla gmin, zamiast narzędzia poprawy bezpieczeństwa na drogach.