28 sierpnia 2024

Coraz więcej szkód – czeka nas podwyżka cen polis komunikacyjnych?

stłuczka wypadek kolizja dwa auta ulica miasto
Zdjęcie: GettyImages.

W pierwszym półroczu 2024 roku Polacy zgłosili blisko 930 tysięcy szkód komunikacyjnych, co stanowi wzrost o 7% w porównaniu do roku wcześniejszego. Ubezpieczyciele wypłacili z tego tytułu ponad 9,4 mld zł, czyli o 17,5% więcej.

Dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) nie wróżą nic dobrego. Od stycznia do czerwca tego roku ubezpieczyciele zapłacili poszkodowanym o ponad 1,4 miliarda złotych więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Jednak nie tylko lawinowo rośnie wartość szkód, ale również ich liczba. Zgłoszono ich o około 70 tysięcy więcej w porównaniu do ubiegłego roku. To może oznaczać jedno – podwyżka cen polis.

Kierowcy nie kupują AC

Na koniec czerwca 2024 roku liczba obowiązkowych ubezpieczeń OC wyniosła 29,15 miliona polis. Umowy dobrowolnego autocasco (AC) to 7,56 miliona. Stosunek polis AC do OC to 25,9%. To wskazuje, że kierowcy w Polsce wykupują AC prawie czterokrotnie rzadziej niż obowiązkowe OC. Głównym powodem, dla którego właściciele aut rezygnują z dodatkowej ochrony, jest cena. Tymczasem ta w przypadku AC może jeszcze wzrosnąć.

Podwyżka cen polis – rośnie szkodowość

W pierwszym półroczu 2024 roku poszkodowani zgłosili ubezpieczycielom ponad 500 tysięcy szkód z OC i blisko 430 tysięcy szkód z AC. To daje łącznie prawie 930 tysięcy przypadków, w porównaniu do 862 tysięcy zgłoszonych rok wcześniej. W efekcie ubezpieczyciele wypłacili ponad 9,4 miliarda złotych w związku ze zdarzeniami drogowymi. Z czego około 5,38 miliarda złotych z OC i około 4,05 miliarda złotych z AC. To wzrost o 17,5% w porównaniu z poprzednim rokiem. Prym tu wiodą polisy autocasco.

Dni, w których najczęściej dochodziło do szkód, pozostają bez zmian. W przypadku OC były to piątki, a w przypadku AC – poniedziałki. Najmniej szkód miało miejsce w weekendy, zwłaszcza w niedziele.

CZYTAJ TEŻ: BLS w OC – co to oznacza dla kierowcy?

Podwyżka cen polis – ubezpieczyciele sprawdzają klientów

Ośrodek Informacji UFG zbiera dane dotyczące zawartych umów ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, a także zdarzeń drogowych. Ubezpieczyciele wykorzystują te informacje do oceny ryzyka ubezpieczeniowego kierowców. W 2023 roku przesłali do UFG około 1,6 miliarda zapytań o historię ubezpieczeniową swoich klientów, a Fundusz udzielał odpowiedzi w trybie zdalnym. Dzięki bazie danych Ośrodka Informacji UFG każdy może bezpłatnie i bez logowania sprawdzić na stronie UFG, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Z tej usługi w 2023 roku skorzystano ponad 19 milionów razy.