20 stycznia 2024

Czy można czasowo wyrejestrować pojazd?

Tablice rejestracyjne

Sprawdź, w jakich przypadkach można tymczasowo wyłączyć pojazd z ruchu i czy trzeba płacić ubezpieczenie OC.

Nie używasz swojego samochodu regularnie i chcesz zaoszczędzić na kosztach związanych z obowiązkową polisą dla kampera, kabrioletu czy przyszłego youngtimera? Dobra wiadomość jest taka, że możesz skorzystać z czasowego wycofania pojazdu z ruchu oraz sporo zaoszczędzić na OC. Niestety są też złe wieści: czasowe wyrejestrowanie nie jest przeznaczone dla każdego właściciela pojazdu.

Czasowe wyrejestrowanie auta ciężarowego

W najlepszej sytuacji są właściciele ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych, autobusów oraz samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg. Takie pojazdy można wycofać z ruchu nawet na 24 miesiące. Dodatkowo wyrejestrowanie można przedłużać, o ile łączny okres nie przekroczy 48 miesięcy. Co ważne, powód wycofania nie jest istotny – jest to suwerenna decyzja właściciela.

Czasowe wyrejestrowanie auta osobowego

Od dłuższego czasu kierowcy aut osobowych postulowali potrzebę zmian w przepisach. Chcieli mieć możliwość czasowego wycofania pojazdu, tak jak od dawna ma to miejsce w przypadku aut ciężarowych. Taka możliwość pojawiła się dopiero 31 stycznia 2022 r.

Niestety, zmiana w prawie nie jest tak korzystna, jak spodziewali się właściciele np. kamperów. Zgodnie z aktualnymi przepisami również samochód osobowy można wycofać z ruchu od 3 do 12 miesięcy. Jest jednak warunek – wyrejestrowanie musi mieć związek z koniecznością wykonania naprawy po szkodzie istotnej lub w przypadku konieczności naprawy istotnych elementów konstrukcyjnych.

Nie przewidziano również przedłużenia tego okresu, a kolejne wycofanie może nastąpić po upływie 3 lat od dnia ponownej rejestracji.

Jak czasowo wycofać pojazd z ruchu?

Wyrejestrowanie samochodu na pewien czas nie jest skomplikowane. Wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o czasowe wycofanie z ruchu. Do urzędu trzeba ze sobą zabrać:

  • dowód rejestracyjny
  • tablice rejestracyjne
  • gdy pojazd nie jest przerejestrowany na składającego wniosek, potrzebny jest dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa sprzedaży, darowizny, faktura VAT)
  • dowód osobisty lub paszport

W przypadku samochodu osobowego do wniosku koniecznie trzeba dołączyć również oświadczenie, że wystąpiły szkody istotne lub samochód wymaga wykonania naprawy elementów nośnych konstrukcji. Oświadczenie musi zawierać klauzulę: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Podczas wizyty w urzędzie trzeba będzie zostawić do depozytu tablice oraz dowód rejestracyjny. Mamy również obowiązek zaparkować pojazd poza drogą publiczną, strefą ruchu lub zamieszkania.

CZYTAJ TEŻ: Zmiana ubezpieczyciela – wypowiedzenie OC. Na jakie pułapki trzeba uważać?

Czasowe wyrejestrowanie – koszty

Okazuje się, że wycofanie samochodu nie jest darmowe, ale nie to spory wydatek. Wysokość opłat dla samochodu osobowego:

  • za pierwsze 3 miesiące zapłacimy 80 zł
  • każdy kolejny miesiąc czasowego wycofania pojazdu z ruchu opłata wynosi 4 zł (łącznie za wycofanie na rok zapłacimy 116 zł)

Nawet po tymczasowym wyrejestrowaniu trzeba nadal posiadać OC. Warto jednak zgłosić się do ubezpieczyciela z decyzją o wycofaniu auta. Na tej podstawie zostanie udzielona bonifikata w cenie polisy, która wynosi minimum 95 proc.

Ponowna rejestracja

Jak ponownie zarejestrować pojazd? W wydziale komunikacji należy ponownie złożyć wniosek, tym razem o przywrócenie pojazdu do ruchu. Urzędnik odda nam dowód oraz tablice rejestracyjne. Do urzędu trzeba zabrać ze sobą decyzję o czasowym wycofaniu z ruchu.

Po czasowym wycofaniu samochodu osobowego jest wymagane obowiązkowe badanie techniczne, w którym diagnosta stwierdzi, czy pojazd został właściwie naprawiony.