1 listopada 2024

Czy znasz te gesty policjanta? Przypomnij sobie przed wyjazdem na cmentarz

rękawiczka ręka kierowanie ruchem
Zdjęcie: Policja Gorzów Wlkp.

Rozpoczęła się policyjna akcja „Znicz” związana z dniem Wszystkich Świętych. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale także kierować ruchem. Warto przypomnieć sobie podstawowe gesty używane przez funkcjonariuszy, aby sprawnie poruszać się po drogach.

Wzmożony ruch 1 listopada oznacza, że policjanci ruchu drogowego, jak co roku, kierują ruchem w okolicach cmentarzy. Dbają w ten sposób o płynność i bezpieczeństwo na zatłoczonych drogach. Dlatego każdy kierowca powinien znać podstawowe gesty policjanta, aby prawidłowo reagować na polecenia. Niestety, wielu kierowców ma z tym problem.

Podstawowe gesty policjanta – sygnał czerwony, żółty i zielony

Gdy policjant stoi do nas przodem lub tyłem, nie możemy kontynuować jazdy – to odpowiednik czerwonego światła na sygnalizatorze.

Uniesiona w górę ręka policjanta z otwartą dłonią to ważny gest sygnalizujący zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu powinny je opuścić. Ten sygnał można porównać do żółtego światła, które zapala się po fazie zielonej.

Gdy policjant stoi do nas bokiem, sygnalizuje, że możemy jechać – jest to odpowiednik zielonego światła. Otwarcie ruchu polega na rozłożeniu rąk w obu kierunkach, a następnie wykonaniu ruchu, w którym jedna ręka jest przed głową, a druga za głową.

Warto pamiętać, że po „fazie zielonej” policjant ponownie unosi rękę w górę, aby najpierw zatrzymać ruch, a następnie otworzyć go dla pojazdów z innych kierunków.

Podstawowe gesty policjanta – dodatkowe sygnały

Jeżeli po otwarciu ruchu któryś z pojazdów będzie chciał skręcić w lewo, policjant zamknie ruch z naprzeciwka i wskaże pojazdowi możliwość wykonania manewru skrętu.

Podczas kierowania ruchem policjanci stosują również ponaglenia, aby pospieszyć kierowców poruszających się zbyt wolno. Warto pamiętać, że od tempa przejazdu przez skrzyżowanie zależy jego przepustowość, co przekłada się na długość korka.

Przygotuj się na wyjazd

Policjanci dążą do usprawnienia ruchu i jak najszybszego rozładowania zatorów. Dlatego warto stosować się do ich poleceń i unikać zatrzymywania się na środku skrzyżowania, aby zadawać pytania – może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić mapy z organizacją ruchu drogowego. Zmiany w oznakowaniu mogą pojawić się nie tylko w rejonie cmentarzy, więc jazda „na pamięć” nie jest bezpieczna.