26 maja 2024

Dziecko na drodze – o czym należy pamiętać?

Zdjęcie: GettyImages.

Przepisy dotyczące najmłodszych uczestników ruchu drogowego są dość zawiłe. Warto jednak przypomnieć sobie najważniejsze zasady regulujące korzystanie z dróg przez dzieci, aby uniknąć mandatów i rozpraw w sądzie.

Nie zawsze i wszędzie dziecko może przebywać na drodze bez opieki. Co więcej, nie każdy może opiekować się młodym rowerzystą czy też amatorem hulajnogi elektrycznej. Oto przepisy związane z przebywaniem dziecka na drodze.

Dziecko na drodze jako pieszy

Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma ukończone 10 lat. Kodeks ruchu drogowego jednak w tym przypadku wskazuje, że nie dotyczy to ulic w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma zawsze bezwzględne pierwszeństwo. Wyłączone z zakazu poruszania bez obecności np. dorosłego, są również drogi dla pieszych. To oznacza, że jeśli dziecko samo znajdzie się na jezdni poza strefą zamieszkania, rodzicowi grozi grzywna do 5000 zł.

Małe dziecko na rowerze – to również pieszy

Warto również pamiętać, że dziecko do 7 roku życia nie może jeździć rowerem po drodze publicznej, ale również po chodniku czy ścieżce rowerowej w pobliżu ulicy. Młody rowerzysta musi być przewożony w foteliku lub przyczepce rowerowej. Opiekun musi korzystać ze ścieżki rowerowej, a w przypadku jej braku z jezdni. Co ciekawe na drodze wewnętrznej, nawet tej ogólnodostępnej, dziecko może poruszać się nawet po jezdni.

Dopiero po ukończeniu 7 lat, młodzi amatorzy jednośladów mogą jeździć rowerem, ale nie wszędzie. Zgodnie z przepisami, dziecko od 7 do 10 lat jest pieszym, nawet jeśli znajduje się na rowerze. W związku z tym nie ma prawa korzystać ze ścieżki rowerowej. Z tego powodu razem z opiekunem (musi to być osoba pełnoletnia) ma ono obowiązek zajmować chodnik, a w przypadku jego braku lewą stronę jezdni. Dziecko nie musi schodzić z roweru podczas pokonywania przejścia dla pieszych. Jednak opiekun już nie ma takiego przywileju.

Dziecko na drodze – na rower potrzebna karta rowerowa

Zgodnie z kodeksem ruchu, od 10 roku życia, dziecko może poruszać się samodzielnie, ale musi posiadać kartę rowerową aż do czasu osiągnięcia pełnoletności lub zdobycia dowolnej kategorii prawa jazdy. Nastoletni rowerzysta ma obowiązek poruszania się ścieżką rowerową, a w przypadku jej braku ulicą. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. prędkość na jezdni powyżej 50 km/h, czy trudne warunki pogodowe takie jak śnieg, czy lód, można wjechać na chodnik.

CZYTAJ TEŻ: Przewożenie dzieci w samochodzie – jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić dzieci?

Uwaga! Dziecko do 17 roku życia nie może dostać mandatu, jednak gdy zostanie przyłapane na jeździe bez uprawnień, jego opiekunów czeka rozprawa przed sądem rodzinnym. 

Dziecko na hulajnodze elektrycznej

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej i innych urządzeń transportu osobistego przez dzieci podlega bardziej surowym regulacjom prawnym, niż w przypadku rowerów. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą poruszać się tymi pojazdami po drogach publicznych. Wyjątek stanowią strefy zamieszkania, gdzie dzieci w tym wieku mogą jeździć hulajnogami elektrycznymi, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Należy pamiętać, że zakazy te nie dotyczą dróg wewnętrznych, nawet jeśli są one ogólnodostępne.

Dziecko na drodze – prawo jazdy dla nastolatka

Starsze dzieci chętnie korzystają z motorowerów czy quadów. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest minimum prawo jazdy kat. AM, które młody kierowca może zdobyć w wieku 14 lat. W przypadku spotkania z policją, nastolatkowi do 17 roku życia, który nie ma prawa jazdy praktycznie nic nie grozi – nie można na niego nałożyć mandatu. Kłopoty będą mieć jednak jego rodzice. Ci zapłacą minimum 300 zł grzywny za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu przez podopiecznego bez uprawnień. Możliwe jest również nałożenie na nastolatka zakazu prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.