12 maja 2023

Egzamin grozy. Auto utknęło na przejeździe kolejowym. Zobacz WIDEO

19-latek zlekceważył znaki. Niebezpieczny incydent na egzaminie Źródło: Policja
19-latek zlekceważył znaki. Niebezpieczny incydent na egzaminieŹródło: Policja

19-latek zdawał egzamin na prawo jazdy. Wjechał na przejazd kolejowy, lekceważąc sygnalizację świetlną i opuszczające się szlabany, po czym utknął między rogatkami. Dlaczego egzaminator nie zareagował w porę na rażący błąd kursanta?

Utknął na przejeździe podczas egzaminu na prawo jazdy

Ten egzamin mógł się skończyć tragicznie. Policja z Bielska Podlaskiego otrzymała zgłoszenie o samochodzie osobowym, który utknął na przejeździe kolejowym między zamkniętymi rogatkami. Na dodatek, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Na miejscu okazało się, że za kierownicą Toyoty siedzi 19-latek. Młody mężczyzna był w trakcie egzaminu na prawo jazdy, a obok niego w aucie znajdował się egzaminator.

Pociąg jechał, kursant utknął na przejeździe kolejowym. Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim

Kto ponosi odpowiedzialność?

Na razie nie wiadomo, jak doszło do tego wyjątkowo niebezpiecznego incydentu. Podczas egzaminu na prawo jazdy bowiem nie tylko kursant, ale także egzaminator powinien zachować wzmożoną czujność i w miarę potrzeby reagować. Wyjaśnianiem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmują się policjanci.

„Bielscy policjanci będą wyjaśniać zakres odpowiedzialności zarówno zdającego egzamin, jak i egzaminatora” — mówi Dąbrowska, rzeczniczka prasowa policji w Bielsku Podlaskim.

Policja ostrzega

„Absolutnie najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest zachowanie szczególnej ostrożności. W chwili, gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd kolejowy, nawet w sytuacji, gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone, bądź ich opuszczanie dopiero się rozpoczęło” – przypomina policja.

Trzeba pamiętać, że droga hamowania pociągu jest znacznie dłuższa niż samochodu, dlatego maszynista nie jest w stanie zatrzymać go przed skrzyżowaniem z drogą. Gdy dojdzie do zderzenia, osoby pozostające w samochodzie mają znikome szanse na przeżycie kolizji.

Przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu na przejeździe kolejowym zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla ruchu w przeciwną stronę