3 lipca 2023

Elektryczne radiowozy trafiły na Dolny Śląsk

Nissan Leaf - policja

Flota dolnośląskiej policji powiększyła się o kolejne 9 elektrycznych radiowozów. Są to zupełnie nowe, oznakowane Nissany Leaf, które wykorzystywać będą funkcjonariusze pełniący służbę na terenie miast i powiatów województwa.

Wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 2,1 mln złotych, z czego połowę środków przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a druga połowa sfinansowana została z budżetu państwa.

Przekazanie dziewięciu nowoczesnych i ekologicznych pojazdów odbyło się 29 czerwca na parkingu przy siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Elektryczne radiowozy Nissan Leaf, zostały zakupione dzięki wspólnemu projektowi, którego partnerami są WFOŚIGW we Wrocławiu i Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Najpierw podpisana została umowa o dofinansowanie zadania, a następnie wdrożono niezbędne procedury do realizacji tego przedsięwzięcia, które właśnie sfinalizowano – donosi portal elektromobilni.pl.

„To jest już trzecia edycja współpracy z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, gdzie garnizon dolnośląski wzbogaca się o kolejną partię pojazdów elektrycznych. Policja również dba o środowisko i te pojazdy są najlepszym tego przykładem. W trakcie trzech lat przy współfinansowaniu z Funduszu Ochrony Środowiska i udziale Komendy Głównej Policji, kupiliśmy 75 pojazdów hybrydowych, elektrycznych. Łączna kwota zakupu to 12 milionów złotych” – pochwalił się podczas przekazania pojazdów insp. Robert Frąckowiak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu (TUTAJ przeczytasz, jak wydłużyć żywotność akumulatora w aucie na prąd).

Elektryczne radiowozy: Nissany Leaf

Policjanci zaznaczają, że nowe auta znacząco różnią się w codziennej obsłudze, od tych wykorzystywanych dotychczas przez funkcjonariuszy, w tym także w aspekcie emisji spalin do atmosfery. Pojazdy wyposażone zostały w silniki o mocy 150 KM i 320 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co daje w efekcie przyspieszenie od 0 do 100 km/h, na poziomie około 8 s.

Auta są oznakowane i wyposażone w rozwiązania ułatwiające pracę funkcjonariuszom, a także najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Będą teraz wykorzystywane przez policjantów z pionu prewencji w takich jednostkach jak: Legnica, Jelenia Góra, Strzelin, Bolesławiec, Kłodzko, Oława oraz Wrocław (TUTAJ poznasz etykę ładowania auta elektrycznego).

„Dolnośląska policja daje przykład instytucji, która dba o ochronę środowiska. Cieszymy się, że oprócz wymiaru bezpośredniego, czyli ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza, wspieramy polską policję, która dba o to, aby przestępstw przeciwko środowisku było mniej. Wspierając policję w ramach zwalczania przestępstw środowiskowych, mamy oczywiście także na względzie podstawową służbę, czyli ochronę życia i zdrowia ludzkiego” – powiedział Łukasz Kasztelowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.