29 marca 2025

Ile czasu na zgłoszenie kolizji z OC?

inspekcja szkoda
Zdjęcie: GettyImages.

W odróżnieniu od autocasco, w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego na poinformowanie ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie mamy nawet kilka lat. Nie warto jednak zwlekać i odkładać sprawy, ponieważ może to utrudnić wypłatę należnego odszkodowania.

Jedno jest pewne – jeśli doszło do zdarzenia na drodze, warto natychmiast poinformować ubezpieczyciela. To nie tylko umożliwi szybszą wypłatę, ale również ułatwi dochodzenie swoich praw w przypadku sporu, np. co do wysokości należności. Jednak zdarza się, że kierowca z jakiegoś względu nie dochodzi swoich praw. Czy, jeśli zmieni zdanie, może zgłosić szkodę, np. po kilku latach? Sprawdź, kiedy występuje przedawnienie roszczeń w OC.

Przedawnienie roszczeń w OC – co warto wiedzieć?

Roszczenia wobec zakładów ubezpieczeń mają swój określony czas, w którym mogą zostać skutecznie dochodzone. W praktyce oznacza to, że po upływie odpowiedniego terminu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia – nawet jeśli roszczenie było zasadne.

Zasadniczo, jak wynika z art. 819 Kodeksu cywilnego, roszczenia wynikające z umów ubezpieczenia przedawniają się po trzech latach. Oznacza to, że w tym czasie poszkodowany powinien wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę świadczenia, np. odszkodowania.

Przedawnienie roszczeń w OC – wyjątkowa odpowiedzialność cywilna

W przypadku ubezpieczeń OC obowiązują inne terminy przedawnienia. Rzecznik Finansowy przypomina, że zgodnie z art. 442 k.c. obowiązują następujące zasady:

  • 3 lata od momentu, gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej
  • ale nie dłużej niż 10 lat od dnia zdarzenia, które spowodowało szkodę

Jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa (zbrodni lub występku), termin przedawnienia wydłuża się aż do 20 lat, niezależnie od tego, kiedy poszkodowany uzyskał wiedzę o szkodzie lub sprawcy.

W przypadku szkody na osobie, przepisy przewidują dodatkowe zabezpieczenie. Przedawnienie nie może nastąpić wcześniej niż po 3 latach od chwili uzyskania wiedzy o zdarzeniu i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Co więcej, jeżeli poszkodowany jest małoletni, roszczenia przedawniają się najwcześniej po dwóch latach od osiągnięcia pełnoletności.

Zgłoszenie roszczenia przerywa bieg przedawnienia

Warto wiedzieć, że bieg przedawnienia może zostać przerwany. Dzieje się tak np. w momencie zgłoszenia szkody lub roszczenia do ubezpieczyciela. Wówczas termin przedawnienia biegnie na nowo, licząc od dnia, w którym poszkodowany otrzymał pisemną decyzję zakładu ubezpieczeń – niezależnie od tego, czy świadczenie zostało przyznane, czy odmówione. Przy okazji warto pamiętać, że ubezpieczyciela obowiązują terminy na wypłatę odszkodowania.