20 lutego 2025

Jak dbać o samochód zimą? Detailing w domowych warunkach

Zimowe warunki są wyzwaniem nie tylko w trakcie prowadzenia samochodu, lecz także podczas dbania o jego karoserię, opony czy akumulator. Już jesienią odpowiednio zabezpiecz swoje auto przed mrozami. Na co musisz zwrócić uwagę? Jakie kosmetyki, chemię i akcesoria wybrać, aby odpowiednio zadbać o samochód zimą? Jak przygotować auto na zimę?

Wymiana opon na zimowe to podstawa zadbania o auto i własne bezpieczeństwo

Jedną z najważniejszych kwestii, które musisz zaplanować, kiedy nie nastały jeszcze prawdziwe zimowe warunki, jest wymiana opon na zimowe. Jeśli nie jeździsz na oponach całorocznych, komplet letnich wymień, zanim temperatura powietrza zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Dobrze zaplanuj wymianę, bo umówienie się z doświadczonym wulkanizatorem na ostatnią chwilę może oznaczać konieczność ustawienia się w długiej kolejce. Cały proces trwa około 1 godziny, ale ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy autem zimą.

Dlaczego opony zimowe są lepsze w tym okresie niż letnie? Sekret kryje się w konstrukcji. Ich bieżnik jest znacznie wytrzymalszy, a rowki – szersze i głębsze. Śnieg lub chlapa pośniegowa wciskają się w rowki, a opony – pomimo zimowej aury i jazdy po śliskiej nawierzchni – wyróżniają się dobrą przyczepnością.

Zimą systematycznie sprawdzaj też ciśnienie w oponach. To szczególnie ważne w trakcie mrozów, bo niska temperatura może powodować spadek ciśnienia powietrza w oponach, a to przekłada się na gorszą przyczepność.

Klocki hamulcowe i akumulator pod czujnym okiem – druga część zimowego ABC dla auta

Jeśli mielibyśmy wskazać abecadło dbania o samochód zimą, to poza właściwie dobranymi oponami sprawdzenie klocków hamulcowych i stanu akumulatora stanowiłoby podstawę. W nowszych samochodach o wymianie klocków informują czujniki, ale niezależnie od metryki pojazdu warto zarówno klocki, jak i tarcze hamulcowe sprawdzić u zaufanego mechanika przed rozpoczęciem sezonu zimowego, zwłaszcza jeśli planujesz wyjazd w dłuższą trasę, np. na ferie zimowe. Sprawny układ hamulcowy to ni mniej, ni więcej bezpieczeństwo Twoje jako kierowcy, Twoich pasażerów, a także innych użytkowników drogi.

Niezwykle istotny jest jeszcze akumulator. Jego całkowite rozładowanie na mrozie może skutkować koniecznością wymiany. Przed zimą warto zatem sprawdzić również stan akumulatora i w ogóle instalacji elektrycznej, a jeśli odczujesz w aucie jakiekolwiek spadki energii – jak najszybciej udaj się do elektryka samochodowego. Systematyczne sprawdzanie poziomu akumulatora, a także dbanie, aby przez dłuższy czas nie pozostawał nieużywany, są kluczowe zadbania o auto zimą.

Detailing na zimę – akcesoria i preparaty do samochodu idealne na zimowe warunki

Jeśli masz już pewność, że auto nie zawiedzie Cię na ośnieżonych drogach i nie sprawi psikusa w trakcie odpalania na mrozie, możesz zadbać o to, aby zachwycał zimą i z pięknym lakierem przywitał wiosnę.

Jak samodzielnie zadbać o zimowy detailing auta?

  1. Woskowanie lakieru. Jeśli nie garażujesz auta, ale stoi ono „pod chmurką” i jest narażone na działanie mrozu i opadów atmosferycznych, z myślą o zachowaniu lśniącego i gładkiego lakieru odpowiednio zabezpiecz go przed zimą. Sięgnij po wosk, który jest niezwykle łatwy w aplikacji. Najpierw umyj karoserię, a potem nałóż wosk i rozprowadź go równomiernie za pomocą szmatki z mikrofibry. Lakier nie tylko stanie się błyszczący, lecz także zyska warstwę ochronną. Wosk tworzy na karoserii hydrofobową osłonę, która odpycha cząsteczki wody, także te z zabrudzeniami, takie jak błoto pośniegowe, które często zalega zimą na poboczach.
  2. Systematyczne mycie podwozia, zwłaszcza po opadach śniegu, kiedy drogi posypywane są nie tylko piaskiem, lecz także solą drogową, która może niszczyć metalowe elementy pojazdów. Co więcej, zmywanie soli drogowej i innych zabrudzeń z podwozia zmniejsza również ryzyko korozji karoserii. Pamiętaj jednak, że mycie samochodu na myjni najlepiej zaplanować wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi minimum 2 stopnie Celsjusza.
  3. Zabezpieczenie przed przymarzaniem uszczelek i zamków. Chyba każdy kierowca (podobnie jak pasażer auta) choć raz miał problem z otwarciem samochodu w mroźny poranek. Aby temu zaradzić, jeszcze przed nastaniem zimy kup silikon chroniący uszczelki przed przymarzaniem, a także smar zapobiegający przymarzaniu zamków oraz odmrażacz do zamków.
  4. Zimowy płyn do spryskiwaczy. Preparat dostępny w formie koncentratu lub gotowego do użycia płynu do spryskiwaczy ma tę zaletę nad letnim płynem do spryskiwaczy, że czyści szyby w temperaturze nawet do –20 stopni Celsjusza. Dzięki niemu łatwiej wyczyścić szyby na mrozie bez smug. Pamiętaj też o systematycznym sprawdzaniu stanu wycieraczek. Ich pióra mogę na mrozie przymarzać, a nawet kruszeć, co z kolei może powodować zarysowania na szybie, które wiążą się z koniecznością wymiany całej uszkodzonej szyby.
  5. Zimowe paliwo i/lub depresator diesla. Zimowe paliwo ułatwia rozruch silnika w niskich temperaturach. Jeśli jeździsz dieslem, możesz skorzystać też z depresatora diesla, który obniża temperaturę zamarzania paliwa, a tym samym pozwala uniknąć jego gęstnienia, utrudniającego uruchomienie silnika.

Zimąciesz się bezpieczną, komfortową jazdą i pięknym samochodem. Wiele praktycznych i przydatnych akcesoriów oraz preparatów zimowych do aut znajdziesz na https://www.moje-auto.pl/.