19 sierpnia 2024

Jazda prawym pasem – kiedy nie jest wymagana?

auto lewy pas ruchu autostrada
Zdjęcie: GettyImages.

Kierowca ma obowiązek jeździć prawym pasem ruchu. Na lewy może wjechać tylko wyjątkowo. Sprawdź, kiedy można to zrobić zgodnie z przepisami.

Kolumna pojazdów na lewym pasie ruchu, a na horyzoncie auto jadące prawidłowo prawą stroną – to częsty widok na naszych drogach ekspresowych czy autostradach. Kierowcy zapominają, że na lewy czy środkowy pas ruchu mogą wjechać tylko w określonych sytuacjach – jazda prawym pasem jest obowiązkowa.

Zasada prawego pasa

Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego (art. 16) „kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni". W tym samym artykule znajdziemy również informacje, że „kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni".

Przepisy wymagają, jeśli jest to tylko możliwe, poruszać się blisko pobocza. Oczywiście lewy czy środkowy pas ruchu również są przeznaczone do jazdy. Legalny wjazd na tę część jezdni jest dopuszczony tylko podczas wykonywania określonych manewrów. Po ich wykonaniu trzeba pamiętać, że obowiązuje jazda prawym pasem ruchu.

Kierowcy ciężarówek lub zespołów pojazdów o długości ponad 7 m mają jeszcze więcej obostrzeń. Na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku muszą korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Jazda prawym pasem – wyjątki od reguły

Sytuacją, kiedy można skorzystać z lewego pasa ruchu, jest wyprzedzanie. Niestety, jest ono przez wielu kierowców wykorzystywane do uporczywej jazdy lewym pasem. Większość z nich twierdzi, że nie zjeżdża na prawą stronę, ponieważ będą wyprzedzać kolejny pojazd, tymczasem ten jest wręcz ledwo widoczny. W efekcie na lewym pasie sunie sznur pojazdów, a prawy pas jest całkowicie pusty. Uwaga! W przypadku dróg dwujezdniowych można wyprzedzać z prawej strony nawet przy dwóch pasach ruchu. Taki manewr, choć legalny, nie powinien być stosowany.

Innymi wyjątkami, kiedy nie trzeba korzystać z prawego pasa, są manewry: omijania, skrętu w lewo, czy zjazd z kończącej się jezdni. Tu także należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Planowanie skrętu w lewo czy ominięcia przeszkody nie uprawnia do jazdy lewym pasem przez kilkaset metrów.

CZYTAJ TEŻ: Najdroższe mandaty – za te wykroczenia zapłacisz najwięcej

Jazda prawym pasem – co grozi za lekceważenie obowiązku?

Co prawda, za naruszenie obowiązku jazdy prawym pasem, taryfikator mandatów czy punktów karnych nie przewiduje dla kierowcy auta osobowego żadnej kary. Jeśli jednak spotkamy policjanta możemy się spodziewać grzywny. Mundurowy zwykle traktuje to jako naruszenie art. 97 kodeksu wykroczeń. Ten przepis jest dość uniwersalny i pozwala karać za „wykroczenia przeciwko innym przepisom ustawy – Prawo o ruchu drogowym". Za to można zapłacić od 20 do 3000 złotych i otrzymać 6 punktów karnych. Jednak to nie koniec możliwości. Uporczywa jazda lewym pasem może być również uznana za „tamowanie i utrudnianie ruchu". W tym przypadku grozi mandat od 500 do 5000 złotych i 8 punktów karnych.