1 lipca 2024

Polisa OC nie zawsze zapewnia pełną ochronę

Kolizja kobieta uszkodzone auto wzywanie pomocy
Zdjęcie: Gettyimages.

Nie tylko jazda po spożyciu alkoholu może skutkować koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni. Oto sytuacje, w których polisa OC nie działa.

Przy zakupie polisy OC liczymy na to, że w razie kolizji nie będziemy musieli ponosić pełnej odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody. Zdajemy sobie sprawę, że OC nie działa w każdym przypadku i konieczne może być uregulowanie mandatu lub naprawa własnego samochodu (o ile nie posiadamy AC). Mamy jednak nadzieję, że unikniemy konieczności pokrycia kosztów szkód wyrządzonych innym osobom. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ubezpieczeń obowiązkowych, polisa OC obejmuje odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody wynikłe z:

  • ruchu pojazdu
  • wsiadania lub wysiadania z pojazdu
  • załadunku lub rozładunku pojazdu
  • zatrzymania lub postoju pojazdu
  • darzeń, których następstwem są śmierć, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia 
  • odpowiedzialności związanej z utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem mienia

Przypadki, w których OC nie działa

Istnieją sytuacje, w których polisa OC nie oferuje pełnej ochrony. Przypadki wyłączeń, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie obowiązuje, są określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa ta pozwala również na zastosowanie regresu. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za swojego klienta, a następnie domaga się zwrotu tych środków. Poniżej przedstawione są sytuacje, w których polisa OC może nie chronić sprawcy, prowadząc do konieczności pokrycia szkód z własnej kieszeni lub podlegając regresowi.

Szkoda w swoim mieniu

Ubezpieczyciel nie pokryje strat, jeżeli dojdzie do zderzenia pojazdów należących do tego samego właściciela. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy osobiście sprawca wjeżdża w drugi pojazd, ale także w przypadku, gdy pożyczymy samochód członkowi rodziny, a ten podczas wyjeżdżania uszkodzi inny nasz pojazd. Wyjątek stanowi sytuacja leasingu, gdzie kolizja dwóch pojazdów tego samego leasingodawcy podlega ochronie OC.

OC nie zawsze działa przy odpłatnym transporcie

Jeżeli będziemy przewozić cudzy bagaż lub ładunek za opłatą i doprowadzimy do kolizji, w wyniku której ten zostanie uszkodzony, ubezpieczyciel nie uruchomi polisy OC. Jeśli jednak pasażer i jego bagaż podróżowali za darmo, nie będzie problemu z ubezpieczeniem.

Szkoda na środowisku

Kierowca, który doprowadzi do skażenia lub zanieczyszczenia środowiska, musi sam pokryć koszty ich usunięcia. W przypadku kolizji z cysterną przewożącą niebezpieczne substancje, może dojść do wycieku i skażenia gruntu czy wód.

strażacy gaszenie pożar naczepy skażenie środowiska
Polisa OC nie działa w przypadku szkód skażenie środowiska. | Zdjęcie: Pixabay

Utrata wartościowych przedmiotów

Ubezpieczyciel nie płaci za szkody w gotówce, biżuterii, papierach wartościowych lub dziełach sztuki. W sytuacji, gdy doprowadzimy do zniszczenia wymienionych przedmiotów, np. uderzymy w inny pojazd, a ten zapali się, firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku nic płacić za pieniądze czy dzieła sztuki, które spłoną.

Szkoda wyrządzona po spożyciu alkoholu

Jeżeli osoba prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu, pod wpływem środków odurzających lub celowo spowoduje szkodę, powinna być świadoma konsekwencji finansowych. Mimo że ubezpieczyciel sprawcy pokryje szkodę poszkodowanemu, to jednak może żądać zwrotu tej kwoty od swojego klienta, który był winny zdarzenia.

Szkody wyrządzone przez kierowcę bez uprawnień

Osoba odpowiedzialna za wypadek, która nie posiada ważnych uprawnień do prowadzenia pojazdu (na przykład ze względu na brak prawa jazdy lub cofnięcie go, np. za jazdę po alkoholu), może spodziewać się konsekwencji. Mimo że poszkodowany otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawcy, osoba bez prawa jazdy będzie zobowiązana do zwrotu tych środków ubezpieczycielowi.

polisa oc nie działa jeśli dojdzie do ucieczki z miejsca kolizji
Nie uciekaj z miejsca kolizji – ubezpieczyciel może nie uruchomić polisy OC. | Zdjęcie: Pixabay

Spowodowanie kolizji lub wypadku i ucieczka

Ucieczka z miejsca kolizji może się zakończyć kosztownie. Sprawca, gdy zostanie zidentyfikowany, oprócz utraty zniżek w OC, będzie zobowiązany do zwrotu ubezpieczycielowi wypłaconego odszkodowania. Konsekwencje finansowe dla uciekającego sprawcy mogą być znaczne.

OC nie działa na pasażera

Jeżeli kierowca, właściciel pojazdu lub jego dziecko (do 13 lat) powoduje uszkodzenie innego samochodu podczas wysiadania, zazwyczaj będzie to objęte ochroną ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Problem może jednak wystąpić, gdy szkodę spowoduje pasażer, który nie jest współwłaścicielem pojazdu. W takim przypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania poszkodowanemu. Jeśli kierowca nie jest winny i nie przyczynił się do zaistniałego zdarzenia, na przykład poprzez parkowanie w miejscu zabronionym. To oznacza, że pasażer – sprawca kolizji – będzie musiał zapłacić sam.

CZYTAJ TEŻ: Mandat za spowodowanie kolizji – ile wynosi? Co grozi?

OC nie działa po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej

Sumy gwarancyjne to maksymalna kwota, którą poszkodowany może uzyskać w ramach odszkodowania z OC. Choć kwoty wydają się astronomiczne i wynoszą: 5 210 000 euro dla szkód na osobie oraz 1 050 000 euro dla szkód na mieniu, może to nie wystarczyć na pokrycie strat. Jeśli dojdzie do poważnego zdarzenia, np. katastrofa drogowa, sprawca będzie płacić odszkodowania po przekroczeniu sumy gwarancyjnej.