15 kwietnia 2025

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo? Te przepisy powinien znać każdy kierowca

rower ulica
Zdjęcie: GettyImages.

Kodeks ruchu drogowego daje rowerzystom pierwszeństwo przejazdu o wiele częściej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych pojazdów. Oto sytuacje, kiedy prowadząc auto, trzeba przepuścić jednoślad.

Jeśli rowerzysta porusza się drogą z pierwszeństwem, a kierowca wyjeżdża z drogi podporządkowanej – tak jak w każdym innym przypadku – musi poczekać na możliwość przejazdu. Jednak pierwszeństwo dla rowerzysty przysługuje także w wielu innych sytuacjach.

Skręt w drogę poprzeczną – pierwszeństwo dla rowerzysty

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z prawej strony i ma wtedy pierwszeństwo, jeśli kierowca skręca w prawo. Dlatego wykonując ten manewr, warto zbliżyć się do krawężnika. Dzięki temu rowerzysta nie będzie mieć możliwość wyprzedzania – to minimalizuje ryzykowną sytuację. Warto pamiętać, że przy skręcie w drogę poprzeczną pierwszeństwo dla rowerzysty obowiązuje zarówno wtedy, gdy jedzie przy krawężniku, jak i gdy porusza się na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, lub innej części jezdni, którą właśnie zamierza opuścić kierowca auta.

W praktyce nie jest to łatwe, bo wielu kierowców nie zauważa zbliżającego się cyklisty – zwłaszcza jeśli jedzie szybko. Tym bardziej warto zawczasu sprawdzić otoczenie i upewnić się, że droga jest wolna.

Przejazd rowerowy – skomplikowane zasady

Z art. 27 ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że kierowca zbliżający się do przejazdu dla rowerów ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa osobom poruszającym się rowerem – o ile znajdują się już na przejeździe. Warto podkreślić, że to odmienne podejście niż w przypadku pieszych. Zgodnie z art. 26 PoRD kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa zarówno osobom znajdującym się na przejściu, jak i tym, które dopiero mają zamiar na nie wejść.

W praktyce oznacza to, że rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed wjazdem na przejazd – dopiero po wjechaniu na niego. Inaczej pieszy – jego zamiar wejścia na pasy już nakłada na kierowcę obowiązek ustąpienia.

Pierwszeństwo dla rowerzysty, który jest pieszym

Dziecko na rowerze w wieku od 7 do 10 lat jest pieszym, a nie cyklistą. Może więc nie tylko jeździć po przejściu, ale także ma bezwzględne pierwszeństwo na „zebrze” zanim na nią wjedzie (patrz punkt wyżej).

Status pieszego dla dziecka na rowerze powoduje również, że w strefie zamieszkania ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem. Co więcej, może poruszać się całą szerokością drogi – kierowca samochodu musi cierpliwie czekać na możliwość przejazdu.

Wjazd na drogę rowerową

O ile jazda wzdłuż ścieżki rowerowej jest zabroniona, to można ją przeciąć, np. w celu dojazdu do miejsca postojowego. Kierowcy muszą pamiętać, że przejeżdżając przez drogę dla pieszych i rowerów lub drogę dla rowerów, trzeba ustąpić pierwszeństwa cyklistom. Oni mają w tym przypadku pierwszeństwo.