17 stycznia 2024

Kierunek: motoryzacja przyszłości. Jak rozpocząć karierę w świecie nowej mobilności?

laptop nauka
Zdjęcie: Pixabay

Postępująca elektryfikacja motoryzacji otwiera nowe perspektywy na rynku pracy. Jak wykorzystać czas przełomu, by chwycić szanse, jakie przyniesie przyszłość?

Zgodnie z przygotowanym przez PSPA i BCG raportem „Jak elektromobilność zmieni rynek pracy w Polsce?”, tylko do 2030 roku liczba osób zatrudnionych w sektorze transportu może wzrosnąć o 6 tysięcy. Ten rozwój związany jest przede wszystkim z postępującą elektryfikacją branży motoryzacyjnej. A nowe źródło napędu potrzebuje nowych specjalistów.

Politechnika Warszawska wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych wraz z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych oraz OTOMOTO proponuje nowy kierunek studiów podyplomowych.

Nowa Mobilność czyli przyszłość rynku pracy

Nowa Mobilność, bo o nim mowa, to kierunek dopasowany do potrzeb pracodawców tego dynamicznie rozwijającego się sektora gospodarki. Studenci zdobędą wiedzę m.in. z zakresu inżynierii, prawa, ekonomii czy zarządzania w obszarze nowej mobilności. Ten unikalny zestaw umiejętności zapewni kompetencje niezbędne m.in. do przeprowadzania procesu elektryfikacji flot samochodowych czy planowania i rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Wiedzę zdobywać będzie można na kompleksowo dobranym zestawie kursów. W jego skład wchodzą m.in. takie przedmioty jak:

  • podstawy elektromobliności
  • ładowanie pojazdów elektrycznych w ujęciu prawnym i biznesowym
  • rynek elektromobilności
  • finansowanie elektromobilności
  • elektromobilna logistyka i transport
  • podstawy napędów elektrycznych pojazdów

Jednak Nowa Mobilność to nie tylko studia dopasowane do potrzeb rynku, ale również wiedza przekazywana przez osoby już uczestniczące w transformacji spod znaku elektromobilności. Zajęcia prowadzić będą eksperci i praktycy zrównoważonego transportu w Polsce i regionie CEE. Dzięki nim studenci zdobędą wiedzę z pierwszej ręki od osób mających wieloletnie doświadczenie i szeroką wiedzę w obszarze zagadnień wykładanych adeptom elektromobilności.

Więcej informacji na temat studiów podyplomowych Nowa Mobilność znajduje się TUTAJ.

Dla kogo?

Nowa Mobilność to kierunek dedykowany zarówno dla osób już pracujących w sektorze motoryzacyjnym, jak i tych dopiero myślących o zmianie kwalifikacji zawodowych poprzez obranie kursu na elektromobilność.

Te studia podyplomowe realizowane na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej stanowią świetne rozwiązanie dla osób chcących zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu szeroko rozumianej elektromobilności. Zaczynając od rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania, poprzez rozwój zeroemisyjnych technologii, aż po kwestie prawne, społeczne i gospodarcze związane z motoryzacją przyszłości.

Absolwenci Nowej Mobilności zdobędą wiedzę niezbędną do merytorycznego wsparcia przedsiębiorstw, instytucji oraz organów administracji publicznej wdrażających lub wspierających sektor nowej mobilności.

Dostęp do pogłębionej wiedzy technicznej, w najwyższej jakości szkolnictwa wyższego, gwarantuje Międzywydziałowa Kadra Politechniki Warszawskiej z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych, Wydziału Elektrycznego, Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Transportu.

Wyjątkowa szansa dla kobiet

Zarówno sektor motoryzacyjny, jak i branża transportowa, zdominowane są przez mężczyzn. Analizy Unii Europejskiej dotyczące obecności kobiet na rynku pracy wskazują, że w tych branżach panie stanowią – odpowiednio – zaledwie 20 i 22% zatrudnionych.

Aby zmienić ten stan rzeczy, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych we współpracy z OTOMOTO uruchomiło program wspierający obecność kobiet w sektorze nowej mobilności.

Wszystkie panie chcące postawić pierwszy krok na drodze do samorealizacji w obszarze elektromobilności mogą liczyć na rabat w wysokości 3000 zł na udział w II edycji Studiów „Nowa Mobilność”. Liczba miejsc w ramach programu jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej szczegółów o programie eLiderki dostępnych jest TUTAJ.