Czy na pasie służącym tylko do skrętu trzeba włączyć kierunkowskaz?

Sygnalizowanie skrętu na pasie ruchu służącym tylko do tego manewru wielu kierowcom wydaje się zbędnym obowiązkiem. A co na to przepisy?
Podstawowym zadaniem kierunkowskazów jest sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Czy jednak kierunkowskaz na pasie do skrętu jest wymagany?
Kierunkowskaz na pasie do skrętu – zasady używania migacza
Kierunkowskaz musi być włączony podczas skręcania. Należy go używać przed skręcaniem w prawo, w lewo lub zawracaniem. Należy to zrobić na odpowiednio wczesnym etapie manewru, aby dać innym kierowcom czas na reakcję.
Również przed zmianą pasa ruchu należy włączyć kierunkowskaz w kierunku, w którym zamierza się jechać. Ta sama zasada dotyczy kierowców, którzy zamierzają zjechać z drogi, np. na posesję, parking czy do zatoki autobusowej.
Kierunkowskaz na pasie do skrętu – trzeba używać
Zgodnie z kodeksem ruchu, ustawiając się na pasie do skrętu, zamierzamy zmienić kierunek ruchu, ale i pas ruchu. To oznacza, że należy ten manewr bezwzględnie sygnalizować. Warto zauważyć, że przepisy nie rozróżniają tu sytuacji, gdy zmiana kierunku jest wykonywana z „dedykowanego" pasa służącego wyłącznie do skrętu, czy też z takiego, którym można jechać również prosto.
Wyjątkowo bez migacza
Nie jest zmianą kierunku jazdy skręcenie wynikające ze zmiany kierunku drogi. Jeśli więc droga nagle „łamie się", ale nie jest to skrzyżowanie – nie używamy w tej sytuacji kierunkowskazu. Również podczas dojeżdżania do ronda, w tym do pasa ruchu, z którego można jedynie skręcić, nie trzeba tego sygnalizować. Jednak już opuszczając rondo, należy włączyć prawy migacz.
Kara za brak kierunkowskazów
Taryfikator w tym przypadku nie jest zbyt restrykcyjny. Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru oznacza mandat 200 zł oraz 4 punkty karne. Należy jednak pamiętać, że taki mandat można dość łatwo dostać, jeśli nie mamy nawyku używania kierunkowskazów.