Klucz udarowy, czy zakrętarka – co wybrać do warsztatu samochodowego?

Jako mechanik samochodowy z pewnością wiesz, ile pracy kosztuje czasami odkręcenie śrub lub poluzowanie nakrętki. A gdyby ten sam efekt dało się uzyskać znacznie mniejszą siłą, niż przy użyciu ręcznych kluczy nasadowych? Wystarczy wyposażyć się w klucz udarowy lub zakrętarkę, które rozwiążą problem zapieczonych śrub i zardzewiałych wkrętów. Przeczytaj, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego narzędzia.
Klucz udarowy a zakrętarka. Do czego wykorzystuje się te narzędzia?
Podstawowa funkcjonalność klucza i zakrętarki jest podobna – oba narzędzia służą do wkręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek.
Narzędzia te ułatwiają luzowanie elementów bez konieczności użycia dużej siły. Klucze udarowe odznaczają się nieco masywniejszą budową, a przede wszystkim, mocniejszym, bardziej wydajnym silnikiem. Dlatego tam, gdzie zakrętarka sobie nie radzi, warto sięgnąć właśnie po klucz udarowy.
Co wyróżnia zakrętarkę?
Zakrętarki wyróżniają się stosunkowo niewielkim momentem obrotowym, który zwykle oscyluje w okolicach 180-250 Nm. Właśnie dlatego siła dokręcania jest znacznie mniejsza niż w przypadku klucza udarowego. W skrajnych sytuacjach zbyt intensywną pracą można nawet uszkodzić silnik. W zakrętarkach znajduje się uchwyt sześciokątny, co wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju bitów.
Zakrętarki często wystarczą w warsztacie samochodowym, który specjalizuje się wyłącznie w naprawie aut osobowych. Jeżeli jednak natrafisz na mocno zapieczoną śrubę, klucz udarowy pozwoli zmniejszyć ryzyko uszkodzenia elektronarzędzia.
Czym charakteryzuje się klucz udarowy?
Z kolei klucze udarowe wyróżniają się wysokim momentem obrotowym sięgającym 1500 Nm i więcej. Jeszcze większy jest tzw. moment zrywania, czyli chwilowa moc, którą można wykorzystać do poruszenia wyjątkowo opornego elementu. Wysoka moc powoduje, że klucz udarowy odkręci nawet duże śruby, ale trzeba uważać w przypadku pracy z niewielkimi wkrętami. Wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzić mocowanie lub gwint. Nie zawsze będziesz potrzebował czterocyfrowego momentu obrotowego, ale czasami się on przydaje, zwłaszcza jeżeli pracujesz z dużymi maszynami rolniczymi lub przemysłowymi.
W kluczach udarowych montuje się uchwyt kwadratowy w rozmiarze ½’’, ⅝’’, lub ¾’’. Im większy uchwyt, tym do cięższych prac nada się narzędzie. Takie bity zużywają się też wolniej, niż te montowane w zakrętarkach, więc rzadziej trzeba je wymieniać. Duży wybór kluczy udarowych znajdziesz w sklepie Narzedziownia.shop: https://narzedziownia.shop/klucze-udarowe.
Klucz udarowy czy zakrętarka – które narzędzie wybrać do warsztatu samochodowego?
Kompaktowa zakrętarka udarowa sprawdzi się do lekkich, okazjonalnych prac. Kiedy zależy Ci na wysokiej sile dokręcania, lepszym wyborem będzie klucz udarowy. Choć teoretycznie te narzędzia działają wymiennie, warto wyposażyć się zarówno w zakrętarkę, jak i klucz. Będziesz miał wtedy pewność, że w pracy nic Cię nie zaskoczy.
Wypada wspomnieć, że wiele kluczy udarowych posiada możliwość płynnej regulacji intensywności pracy i kilka biegów. Dzięki temu można bezpiecznie pracować z mniejszymi i większymi elementami mocującymi. Jednak takie rozwiązanie jest znacznie droższe od zakrętarki.
Rodzaj silnika i zasilanie w kluczu udarowym i zakrętarce
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup klucza udarowego, czy zakrętarki, wybieraj elektronarzędzia z silnikiem bezszczotkowym. Są one nieco droższe niż klasyczne szczotki, ale jednocześnie mniejsze, lżejsze i generujące większą moc. W efekcie narzędzie z silnikiem bezszczotkowym będzie psuło się rzadziej i pracowało efektywniej.
Jeśli chodzi o rodzaj zasilania, masz do wyboru elektronarzędzia sieciowe lub akumulatorowe. Te pierwsze z reguły oferują więcej mocy. Mogą też pracować bez przerwy. Mają jednak tę zasadniczą wadę, że mobilność użytkownika jest ograniczona długością przewodu. Dlatego korzystanie z „sieciówek” wymaga dobrej organizacji stanowiska pracy.
Większość profesjonalistów z czystym sumieniem poleca elektronarzędzia na akumulator. Pozwalają one na swobodne przemieszczanie się po całym warsztacie, a także pracę w sytuacji awaryjnej, kiedy musisz jechać do klienta w teren. Wysokiej klasy modele akumulatorowe nie odstają też od narzędzi sieciowych. Warto wskazać chociażby na technologie DeWALT XR, czy Makita LXT. To rozwiązania projektowane właśnie z myślą o wymagających użytkownikach, którzy nie chcą, aby mobilność wymuszała mniejszą efektywność pracy.
Nie tylko moc, czyli jak wybierać klucze udarowe i zakrętarki?
Wybierając elektronarzędzie do wkręcania lub wykręcania elementów, dobrze jest też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje zaimplementowane przez producenta. Do szczególnie przydatnych rozwiązań można zaliczyć:
- diodę doświetlającą LED — nieoceniona podczas pracy w kanale diagnostycznym, pod samochodem lub w pochyleniu, np. przy naprawie silnika,
- uchwyt antypoślizgowy — stanowi dodatkowe oparcie dla dłoni i pozwala wygodnie pracować np. w rękawiczkach,
- płynną możliwość regulacji prędkości obrotowej — wysokiej klasy klucze udarowe DeWALT potrafią mieć nawet 4 biegi, w tym tryb pracy precyzyjnej (ang. Precision Wrench),
- systemy antywibracyjne — stosowane głównie w kluczach udarowych minimalizują przenoszenie wibracji z mechanizmu udarowego na rękojeść.
Warto zwrócić uwagę na kompatybilność poszczególnych modeli akumulatorów. Szeroki zakres zgodności powoduje, że nie jesteś ograniczony tylko do jednego rodzaju ogniwa, które czasami może być trudno dostępne.
Jako przykład można wskazać model klucza udarowego DeWALT DCF961H2G, który współpracuje z systemem DeWALT Li-Ion XR 18 V, FlexVolt i PowerStack.
Gdzie kupić profesjonalne elektronarzędzia?
Szukasz elektronarzędzia, które będzie idealnie dopasowane do wykonywanej pracy? Sprawdź ofertę sklepu Narzedziownia.shop. Znajdziesz w niej sprzęt takich marek, jak DeWALT, Makita, Milwaukee, Stanley Fatmax i nie tylko. Postaw na profesjonalne doradztwo i łatwość wyszukiwania. Dzięki intuicyjnym filtrom znalezienie narzędzia zajmie Ci zaledwie chwilę. Szeroki wybór kluczy udarowych i zakrętarek znajdziesz w Narzedziownia.shop, gdzie od 30 lat pomagamy mechanikom wybierać najlepsze narzędzia.