Komputer w warsztacie – jaki system operacyjny najlepiej sprawdzi się w firmie?

Praca przy komputerze wbrew pozorom nie jest domeną wyłącznie biur rachunkowych, księgowych i kancelarii prawnych. Mechanik lub wulkanizator, którzy prowadzą własne przedsiębiorstwo, również muszą pamiętać o formalnościach i — kolokwialnie rzecz ujmując — papierkowej robocie. Jak wybierać system operacyjny, który sprawdzi się w warsztacie samochodowym?
Dlaczego warsztaty motoryzacyjne potrzebują solidnego systemu operacyjnego?
Jeśli prowadzisz własny warsztat mechaniki samochodowej lub zakład wulkanizacyjny, z pewnością wiesz, że porządek to podstawa wydajnej pracy. Nie chodzi przy tym wyłącznie o to, aby poukładane w należytym porządku były Twoje narzędzia pracy, ale także dane biznesowe. Wyobraź sobie, że potrzebujesz:
- prowadzić bazę danych pojazdów, którymi się zajmujesz,
- pisać maile do klientów,
- składać zamówienia w hurtowni,
- korzystać z programów diagnostycznych.
Do tego wszystkiego warto używać komputera wyposażonego w dobry system operacyjny. Dobry, czyli w tym przypadku jaki? Z pewnością bezpieczny, stabilny, szybki i wydajny. Czy da się znaleźć to wszystko w jednej platformie? Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy sprawdzić systemy operacyjne Windows firmy Microsoft.
Jak wybrać system operacyjny dla firmy z branży motoryzacyjnej?
Obecnie na rynku dominują dwa systemy operacyjne Microsoftu – Windows 10 oraz Windows 11. Każdy z nich występuje w dwóch wersjach, Home – przeznaczonej głównie dla użytkowników indywidualnych i Pro – zaprojektowany z myślą o osobach, którym zależy na zwiększonym poziomie bezpieczeństwa i elastyczności platformy. Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztuje nowszy spośród tych dwóch systemów operacyjnych, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11.
Na potrzeby działalności gospodarczej lepszym rozwiązaniem praktycznie zawsze będzie Windows w wersji Pro, ponieważ oferuje znacznie więcej funkcji ochrony danych.
Windows 10 vs Windows 11 Home. Co się zmienia?
Wystarczy rzut oka na oba systemy operacyjne, aby zobaczyć zmiany w interfejsie. Windows 11 w większym stopniu bazuje na koncepcji Fluent Design. Oznacza to, że okna są bardziej opływowe, a w tle działa mniej „rozpraszaczy”. Docenią to użytkownicy, którzy chcą skupić się na realizacji konkretnego zadania. Łatwiej też tworzyć odrębne obszary robocze, np. jeden do związanego z działalnością warsztatu, zaś drugi do typowo domowych zadań. Jedenastka wdrożyła również dalszą integrację z Microsoft Teams – wygodną platformą do organizacji spotkań online.
Oba systemy operacyjne zostały wyposażone w solidne zabezpieczenia. Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do systemu. Wymaga zalogowania się przy użyciu kodu PIN, skanu twarzy lub odcisku palca. Do tego dochodzi bezpieczny rozruch, ochrona sieci i szyfrowanie urządzenia. Windows 11 wzbogaca tę listę m.in. o zaawansowaną ochronę przed phishingiem, czy technologię Microsoft Pluton i konieczność stosowania modułu TPM 2.0, który dla Windows 10 był fakultatywny.
Jeśli dopiero rozkręcasz własny warsztat, Dziesiąta odsłona Okienek może okazać się wystarczająca, choć nieco brakuje w nim zaawansowanych zabezpieczeń, a interfejs wydaje się wręcz przesadnie minimalistyczny. Nieco większe firmy, które obsługują setki klientów miesięcznie, zatrudniają pracowników i korzystają z rozbudowanej sieci urządzeń firmowych, powinny już rozważyć wdrożenie Jedenastki.
Nowe możliwości Windows 10 i 11 Pro
Jeżeli zależy Ci na nowoczesnych technologiach bezpieczeństwa i chcesz mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się w Twojej firmie, rozważ zakup Windows 11 w wersji Pro. Posiada on wszystkie udogodnienia znane z wersji Home, a dodatkowo całą gamę nowości.
Wzmocnione bezpieczeństwo sieci obejmuje Hyper-V Firewall, Wi-Fi6 i WPA3. Domyślnie włączone komponenty DMA i LSA zwiększają bezpieczeństwo kluczowych komponentów systemu. Do tego dochodzi procesor bezpieczeństwa Pluton, rozbudowane mechanizmy zabezpieczeń bazujące na wirtualizacji (HVCI i VBS) oraz Windows Hello For Business. Część z tych rozwiązań pojawia się też w Dziesiątce, choć w okrojonej postaci.
Zarówno Windows 10 Pro, jak i Windows 11 Pro otrzymały też zaawansowane szyfrowanie BitLocker przydatne w razie kradzieży lub zgubienia urządzenia. W ten sposób zabezpieczysz skutecznie dane swoich klientów, jeśli sprzęt wpadnie w niepowołane ręce.
Wymagania sprzętowe dla systemów firmy Microsoft
Windows 11 zwiększa wymagania sprzętowe względem Dziesiątki praktycznie dwukrotnie, więc trzeba o tym pamiętać, jeśli planujesz przesiadkę na nowy system operacyjny. Potrzebne będą:
- procesor minimum 1 GHz z dwoma rdzeniami 64 bit,
- 4 GB pamięci RAM,
- 64 GB miejsca na twardym dysku,
- UEFI obsługujące bezpieczny rozruch,
- moduł TPM 2.0,
- kompatybilność karty graficznej z DirectX 12 lub nowszym i sterownikiem WDDM 2.0.
Do uruchomienia Dziesiątki wystarczy jednordzeniowy procesor, 2 GB pamięci RAM (dla systemu 64 bit) i 20 GB pamięci na dysku twardym. Wersja Pro systemu Windows ma identyczne wymagania, jak wersja Home, więc także i z tego względu warto rozważyć jej zakup.
Gdzie kupić system operacyjny w dobrej cenie?
Prowadzisz lub planujesz założyć własny warsztat? Zadbaj o oprogramowanie ze sklepem Soft360! W jego ofercie znajdziesz zarówno system operacyjny Windows 10, jak i Windows 11 w wersjach Home i Pro. Kup wydajny OS w dobrej cenie i miej pewność, że korzystasz z niego legalnie dzięki certyfikatowi otrzymanemu przy zakupie.