5 marca 2025

Korekta PIT za sprzedaż pojazdu – dokonaj jej, zanim upomni się urząd skarbowy

podatek
Zdjęcie: GettyImages.

Złożyłeś deklarację PIT, ale po czasie zauważyłeś, że nie uwzględniłeś transakcji związanej z samochodem? Nie czekaj, aż fiskus zwróci na to uwagę – lepiej samodzielnie dokonać korekty.

Brak wpisania części przychodów w rocznym rozliczeniu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Wezwanie do wyjaśnień zwykle zakończy się karą finansową. W przypadku kierowców przyczyną kłopotów jest transakcja związana z samochodem, o której zapomnieli. Korekta PIT po sprzedaży pojazdu pozwoli ich uniknąć.

Korekta PIT po sprzedaży pojazdu – potrzebna, gdy zapomniałeś o aucie

Rozliczenie sprzedaży pojazdu dotyczy jedynie osób, które przed upływem 6 miesięcy od zakupu sprzedały swoje auto. Termin liczy się od końca miesiąca, w którym doszło do zakupu auta. To oznacza, że jeśli auto zostało kupione od 1 do 31 stycznia, to jego sprzedaż przed 1 sierpnia oznacza obowiązek uwzględnienia transakcji w rocznym zeznaniu. Uwaga! Nie ma znaczenia, czy przy okazji właściciel zarobił, czy też stracił.

Biorąc pod uwagę, że od transakcji mija nawet kilkanaście miesięcy, można o niej dość łatwo zapomnieć. Szczególnie dotyczy to osób, które rozliczają się na formularzu PIT-37 (dochody z umowy o pracę, zlecenia czy dzieła). Ten wypełnia fiskus, a podatnik nie musi go nawet akceptować.

Korekta PIT po sprzedaży pojazdu – jak ją złożyć

Jeśli kierowca przypomni sobie, że nie uwzględnił sprzedaży w rocznym rozliczeniu, może w każdej chwili złożyć korektę. Najwygodniej skorzystać z elektronicznych formularzy. Te są dostępne np. w e-Urzędzie Skarbowym. Tam wystarczy wejść w złożony PIT i wybrać opcję „korekta zeznania”. Sprzedaż auta należy wykazać w formularzu PIT-36, w wierszu „odpłatne zbycie rzeczy ruchomych”.

Osoby, które wypełniały PIT-37, muszą wybrać „zmień na PIT-36”. Dotychczas wypełnione rubryki zostaną przeniesione do nowego formularza. Pozostanie więc do wpisania jedynie „przychód” i „koszt uzyskania” w ramach „odpłatne zbycie rzeczy ruchomych”. Tu przeczytasz więcej o tym, jak prawidłowo rozliczyć zeznanie w 2025 r. i ile zapłacisz za sprzedaż pojazdu.

Co grozi za pomyłkę w PIT?

Pominięcie jakiegokolwiek źródła dochodu może skutkować kontrolą ze strony US. Minimalny mandat za wykroczenie skarbowe wynosi 466,60 zł. Maksymalna kara za oszustwa podatkowe może przekroczyć 44 mln zł.

Na szczęście masz prawo poprawić PIT, składając odpowiedni formularz wraz z uzasadnieniem korekty. Jeśli dokument zostanie skorygowany, zanim brak rozliczenia transakcji odkryje fiskus, kierowca nie powinien mieć z tego powodu żadnych kłopotów.