Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – kliknij i walcz z piratami drogowymi

Masz dość kierowców, którzy notorycznie łamią zakazy parkingowe czy też przekraczają dozwoloną prędkość? Bez wychodzenia z domu możesz zgłosić to, korzystając ze specjalnej mapy. Policjanci chętnie korzystają z „donosów”, wysyłając patrole.
Rosnąca popularność kamer samochodowych sprawia, że coraz więcej osób przekazuje nagrania z wyczynami kierowców na skrzynki e-mailowe „Stop Agresji Drogowej". Jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki można walczyć z łamaniem przepisów. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to wygodny sposób informowania policjantów o piratach drogowych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – jak działa?
Mapa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić, czy i jakie wykroczenia są popełniane w danej okolicy. Pozwala również wskazać miejsca, na które służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Mimo że zgłoszenia mogą dotyczyć wielu rodzajów wykroczeń, to według policji najczęściej są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, ale też niewłaściwa infrastruktura drogowa czy zła organizacja ruchu drogowego.
Jak zgłosić zagrożenie
Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wystarczy kliknąć przycisk czerwony „+” i wybrać kategorię z listy. Kolejny krok to zaznaczenie miejsce, gdzie występuje problem. Po dodaniu zgłoszenia pojawi się zielona ikonka.
Wszystkie „donosy" są anonimowe. Tymczasem wysyłając film, jest niemal pewne, że dostaniemy wezwanie na przesłuchanie. Brak stawienia się w wyznaczonym terminie może oznaczać grzywnę. Warto również pamiętać, że poprzez KMZB nie można informować o zdarzeniach, które wymagają natychmiastowej interwencji. W takim przypadku należy skorzystać z numeru 112 lub 997.
Policja korzysta z mapy donosów
Co do zasady, każdy sygnał o zagrożeniu jest weryfikowany przez mundurowych, co symbolizuje kolor ikony ze zgłoszeniem (żółty). Kiedy to zostanie potwierdzone, ikona zmienia kolor na czerwony. Na mapie znajdują się ponadto niebieskie, szare, fioletowe i brązowe punkty. Pierwszy rodzaj oznacza zlikwidowane zagrożenie. Drugi to sytuacje niepotwierdzone. Trzeci to potwierdzone zgłoszenia przekazane przez policję, a ostatni oznacza pomyłkę.
CZYTAJ TEŻ: Kamera samochodowa – jak wybrać tani i dobry sprzęt?
Zmiana statusu sprawy to sygnał, że na miejscu pojawili się policjanci, np. z radarem, lub też sprawdzili, czy przestrzegane są przepisy związane z zakazem parkowania. Co więcej, jeśli dane zgłoszenie się potwierdzi, można być niemal pewnym, że mundurowi będą regularnie zaglądać na dany odcinek drogi.