20 stycznia 2024

Łańcuchy na koła – czy w Polsce są obowiązkowe?

jak założyć łańcuchy na koła
Zdjęcie: Pixabay

Na wybranych odcinkach tras górskich trzeba stosować łańcuchy śniegowe. Co grozi kierowcy, który zignoruje ten obowiązek.

Wybierając się w podróż do regionów alpejskich warto zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe. Na wielu drogach austriackich, niemieckich, włoskich, francuskich lub szwajcarskich kurortów mogą pojawić się znaki nakazujące korzystanie z łańcuchów.

Brak łańcuchów może skutkować odmową wjazdu na trasę prowadzącą do wymarzonego ośrodka narciarskiego, szczególnie tego położonego w wyższych partiach gór. Co ciekawe, w niektórych rejonach Włoch, łańcuchy są wymagane, jeśli kierowca nie ma opon zimowych.

Łańcuchy śniegowe – przepisy

Czy u nas w kraju także trzeba mieć łańcuchy śniegowe w bagażniku? Ich zakładanie staje się koniecznością, gdy natrafimy na znak C-18. Informacje dotyczące wymaganej kategorii pojazdu znajdziemy na tabliczce pod tym znakiem. Zazwyczaj dotyczy to pojazdów ciężarowych oraz autobusów. W przypadku samochodów osobowych zwykle spotkamy jedynie zalecenie stosowania tego rozwiązania. Jeśli kierowca jest zobowiązany do założenia łańcuchów, ale zignoruje znak C-18 na zaśnieżonej drodze, może ponieść konsekwencje w postaci mandatu w wysokości 200 złotych oraz jednego punktu karnego, a nawet zakazu dalszej jazdy do czasu poprawy warunków.

Jeśli warunki na to pozwalają, zaleca się stosowanie łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza obszarami oznaczonymi znakiem C-18. Ich użycie jest dozwolone na drogach pokrytych śniegiem, co pozwala na bezpieczne pokonanie obszarów o utrudnionych warunkach. Jednak po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć, aby zachować komfort podróżowania i bezpieczeństwo.

Jazda z łańcuchami

Uwaga! Podczas jazdy z łańcuchami nie należy zwykle przekraczać prędkości 40-50 km/h. Jazda z większą szybkością oraz nagłe przyspieszanie czy hamowanie, może uszkodzić łańcuch oraz pojazd. Używanie łańcuchów na drodze bez śniegu oznacza mandat – 100 zł.

Pamiętajmy, że łańcuchy powinny być założone na dwóch kołach napędowych pojazdu. W przypadku samochodu ze stałym napędem 4x4, konieczne jest założenie łańcuchów na wszystkie koła, natomiast przy dołączanym najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi (zwykle zaleca się montaż na osi przedniej).

CZYTAJ TEŻ: Na ferie elektrykiem? O tym pamiętaj, zanim wyruszysz w drogę

Łańcuchy kontra opony zimowe

Czy założenie łańcuch może pomóc bezpiecznie podróżować po górskich drogach autem wyposażonym w letnie opony? Z testów przeprowadzonych przez firmę Michelin wynika, że stosowanie łańcuchów z letnią oponą zapewnia gorszą przyczepność niż samodzielne stosowanie opon zimowych czy całorocznych. Jednak na lodzie auto bez łańcuchów zachowuje się gorzej. Wniosek jest więc prosty, najbezpieczniej stosować opony zimowe, a do bagażnika zabierać łańcuchy, nawet jeśli na zimowy wypoczynek wybieramy się w nasze góry.