Latem tych rzeczy lepiej nie zostawiaj w samochodzie

Latem w zaparkowanym samochodzie bardzo szybko robi się gorąco. Dlatego tych rzeczy nigdy nie pozostawiaj w jego kabinie.
Jeśli na zewnątrz jest gorąco, to w samochodzie robi się jeszcze goręcej. W przypadku, gdy temperatura powietrza wynosi 27 stopni Celsjusza, wewnątrz mogą być wtedy nawet 52 stopnie Celsjusza.
Powszechnie wiadomo, że zamknięcie latem w aucie zwierząt lub dzieci zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem (TUTAJ przeczytasz, co zrobić, gdy zauważysz taką sytuację). Okazuje się, że również pewnych przedmiotów nie należy wtedy pozostawiać w kabinie pojazdu.
Dlaczego i jakich? O tym piszemy poniżej.
W aucie robi się jeszcze goręcej
Wiele osób zapomina, że latem wysoka temperatura na zewnątrz prowadzi do jeszcze wyższej w kabinie. Często dzieje się tak, ponieważ w trakcie jazdy mamy włączoną klimatyzację i po prostu nie myślimy o tym, co się stanie po zaparkowaniu samochodu (TUTAJ poznasz błędy parkingowe).
Poza tym, gdy np. jesteśmy w trakcie wakacji, szybka kąpiel może zamienić się np. w dłuższą wizytę na plaży. Z tego względu dobrym nawykiem jest chowanie rzeczy tak, aby nie leżały na słońcu. Dlaczego? Ponieważ niektóre z nich mogą doprowadzić nawet do wybuchu pożaru.
Co to za przedmioty?
Butelka wody
Jeśli w samochodzie znajduje się przezroczysta butelka wody, może ona działać jak soczewka skupiająca światło słoneczne. Taka wiązka jest w stanie rozgrzać się do temperatury 120 stopni Celsjusza, a w rezultacie – doprowadzić do pożaru.
Wskazówka: użyj butelki z innego materiału niż przezroczyste szkło, albo nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Środek dezynfekujący
W czasach pandemii przyzwyczailiśmy się do przewożenia w samochodzie środków do dezynfekcji rąk. Zawierają one duże ilości alkoholu i w skrajnych przypadkach – przy pozostawieniu ich na słońcu – mogą wybuchnąć.
Co więcej, jeśli w ich sąsiedztwie takiego środka powstanie iskra, może to doprowadzić do pożaru.
Nie pozostawiaj w samochodzie okularów przeciwsłonecznych (i zwykłych)
W bezpośrednim świetle słonecznym nie należy pozostawiać także okularów przeciwsłonecznych. Mogą one działać jak soczewka skupiająca światło i stać się przyczyną pożaru. Taki przypadek miał miejsce choćby w Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire (TUTAJ przeczytasz o nim więcej).
Leki
Choć nie spowodują one pożaru, wysoka temperatura może zmienić działanie zawartych w nich substancji aktywnych. W rezultacie zamiast pomagać, będą… szkodzić.
Nie pozostawiaj w samochodzie aerozoli
Zawierają substancje pod wysokim ciśnieniem. W przypadku działania dużych temperatur może dojść do gwałtownego rozszczelnienia pojemnika, co zakończy się nawet wybuchem.
Telefony, komputery, tablety
Przy wysokich temperaturach istnieje ryzyko, że bateria smartfona lub innego urządzenia pęknie albo spuchnie. Spowoduje to kosztowne, a czasem i nieodwracalne szkody. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do pożaru.
Poza tym istnieje również wysokie ryzyko włamania, jeśli telefon, komputer lub tablet zostaną zauważone przez złodzieja.
Nie pozostawiaj w samochodzie żywności
Większość produktów spożywczych nie powinna być poddawana działaniu wysokich temperatur, ponieważ prowadzi to do ich przyspieszonego psucia się. Poza tym w żywności pojawiają się bakterie, których ilość już w temperaturze pokojowej podwaja się co 20 minut.
Aby uniknąć zatrucia pokarmowego, nie należy więc trzymać jedzenia przez długi czas w aucie. Udając się np. na urlop warto wziąć ze sobą np. lodówkę samochodową.