Mniej wypadków i ofiar. Policja podsumowała tegoroczne wakacje

Policja podała dane na temat bezpieczeństwa na polskich drogach w czasie wakacji. Dane są lepsze niż w ubiegłym roku, ale wciąż nie napawają optymizmem. Kierowcy nadal jeździli za szybko… i niestety pod wpływem alkoholu.
Wakacje za nami. Jak pokazują statystyki, to właśnie latem dochodzi do największej liczby wypadków, o czym pisaliśmy TUTAJ. Sprzyja temu dobra pogoda, idealne warunki oraz wzmożony ruch na drogach.
Okres wakacyjny zawsze jest intensywnym czasem pracy dla policjantów pionu ruchu drogowego. Każdego dnia w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców na drogi wyjeżdżało kilka tysięcy funkcjonariuszy. Policjanci ruchu drogowego podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani również w zapewnienie porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji.
A jak to wygląda w statystykach? Czy było bezpiecznie?
Dane z wakacji
„Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 4993 wypadki drogowe (mniej o 273 w stosunku do 2022 r.), w których zginęło 445 osób (mniej o 8 w stosunku do 2022 r.), a 5867 osób zostało rannych (mniej o 395 w stosunku do 2022 r.). Porównując dane z zeszłego roku, wyniki są lepsze, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, w których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce” – czytamy na stronie policji.
Policjanci od początku wakacji prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości i zatrzymali 20884 pijanych kierujących. (ZOBACZ też: Wakacje pełne mandatów. Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości „złapały” już 122 tys. kierowców).
Niestety wciąż główną przyczyną tragedii na drodze jest nadmierna prędkość, ale także „lekceważenie fundamentalnych zasad ruchu drogowego”. Nie da się nie wspomnieć o alkoholu i brawurze na drodze.
Policja przypomina
Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozsądek i wzajemny szacunek na drodze. Przypominają także, że wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą, co należy powinni wziąć pod uwagę wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - od kierujących po pieszych.
Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.