1 sierpnia 2023

Nowoczesny monitoring. Złodzieje samochodów miejcie się na baczności!

Nowy wymiar monitoringu. Fot. Pixabay
Nowy wymiar monitoringu. Fot. Pixabay

Otwock jest jednym z pierwszych miast w Polsce z System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. W mieście zainstalowanych zostało blisko 50 kamer. Zebrane dane będą automatycznie porównywane z policyjnymi bazami. To duże ułatwienie w poszukiwaniu np. złodziei aut.

Otwock, nowe smart city

„System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego zamontowany" – zakomunikował Jarosław Margielski, prezydent podwarszawskiego Otwocka, informując o pionierskim systemie bezpieczeństwa w tym mieście.

Władze tłumaczą instalację systemu walką z kradzieżami samochodów i porwaniami dzieci (pomoc w przypadku „Child Alert”). Ale nie tylko. To także skuteczny środek do eliminacji aut ciężarowych o przekroczonym tonażu na otwockich drogach. Nowy monitoring ma także znacząco podnieść wykrywalność przestępstw oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa. W zakres jego funkcjonalności wchodzą także: analiza potoków ruchu przez miasto i optymalizacja istniejącej organizacji ruchu oraz ustalenie liczby aut z sąsiednich gmin, które przejeżdżają przez Otwock tranzytem oraz liczby aut z sąsiednich gmin pozostawianych w danych okresach na terenie miasta. (ZOBACZ też: Skradziony samochód: co zrobić? 7 istotnych wskazówek).

Jak działa System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego?

Jak poinformował na swoim Facebooku prezydent Otwocka, na drogach wlotowych do miasta i głównych skrzyżowaniach zostało zainstalowanych 47 kamer. Automatycznie mają one badać i analizować ruch pojazdów oraz rozpoznawać ich numery rejestracyjne.

Ten innowacyjny system będzie także w stanie wykrywać zagłuszarki GSM oraz posiadać szeroką gamę możliwości rozbudowy. Co najważniejsze będzie zarządzany przez Policję oraz połączony w czasie rzeczywistym z centralną bazą Policji.

„Zebrane dane będą automatycznie porównywane z policyjnymi danymi. W razie wykrycia kradzionego auta, system automatycznie wykona serię zdjęć, poinformuje o tym oficera dyżurnego, a ten okoliczne patrole. Ponadto system będzie mógł być wykorzystany również w sytuacjach takich jak uruchomienie procedury „Child Alert” – uprowadzenia dziecka. Umożliwi sprawdzenie, czy samochód sprawcy uprowadzenia poruszał się po terenie objętym systemem” – informuje Margielski.

Koszt inwestycji to 2️,42 miliona złotych.