2 maja 2025

Gdzie znaleźć numer blankietu prawa jazdy?

prawo jazdy
.

Każdy dokument potwierdzający tożsamość, w tym prawo jazdy, ma swój unikalny numer. Ma on zapobiec fałszerstwom i ułatwić procesy administracyjne. Gdzie jest numer blankietu prawa jazdy na dokumencie?

Gdzie umieszczony jest numer blankietu na prawie jazdy?

Numer druku prawa jazdy znajduje się bezpośrednio pod kodem kreskowym na rewersie dokumentu.

Czym jest numer blankietu prawa jazdy?

Numer blankietu prawa jazdy to kod składający się z litery i cyfr. Zapewnia on unikalności wydanemu dokumentowi. Numer druku pozwala śledzić serię i liczbę wydanych kart przez organ emitujący oraz usprawnia procesy administracyjne, np. przy wydaniu wtórnika dokumentu po jego kradzieży lub zgubieniu.

Jak wygląda struktura polskiego prawa jazdy?

Polskie prawo jazdy z wyglądu przypomina dowód osobisty. Blankiet ma podobną formę i tak samo jest dwustronny. Karta składa się z wielowarstwowego rdzenia z poliwęglanu i folii laminującej, która nieco wystaje poza rdzeń. Prawo jazdy zawiera elementy zabezpieczające dokument przed podrobieniem.

Wygląd prawa jazdy – co zawiera dokument?

Blankiet ma wymiary 53,98 × 85,60 mm, promień zaokrągleń 3,18 mm i grubość 0,76 mm. Układ karty jest poziomy. Zewnętrzne warstwy są przezroczyste, a wewnętrzne nieprzezroczyste. Rdzeń prawa jazdy jest utrzymany w tonacji różowej z wielobarwnymi nadrukami zabezpieczającymi i fotografią kierowcy. Barwa tekstu, symboli i znaków graficznych prawa jazdy jest czarna.

Elementy zabezpieczające dokument to:

  • PESEL kierowcy zapisany w formie falującej i zachodzący na fotografię w dolnej części. Cyfry mają biały obrys
  • miniatura zdjęcia kierowcy umieszczona z prawej strony dokumentu
  • napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” widoczny w prawym górnym rogu wykonany farbą optycznie zmienną, zmieniającą barwę i blask w zależności od kąta patrzenia
  • okrągły hologram, zmieniający barwę przy poruszaniu dokumentem z rysunkiem drogi otoczonej gwiazdkami oraz godłem Polski w rozecie, umieszczony w prawym dolnym rogu kolorowej fotografii kierowcy
  • przeźroczyste okienko, w którym w zależności od kąta patrzenia zobaczymy litery PL albo datę ważności dokumentu. Znajdziemy je w prawym dolnym rogu dokumentu
  • wypukłe litery w nazwisku kierowcy.

Jakie informacje są zapisane na prawie jazdy?

Na awersie, czyli głównej stronie są:

  • w lewym górnym rogu – symbol PL wpisany w okrąg 12 żółtych gwiazdek na niebieskim tle, a obok w tej samej linii nazwa dokumentu
  • imię i nazwisko, PESEL oraz data i miejsce urodzenia właściciela dokumentu
  • data wydania, ważności i numer prawa jazdy
  • nazwa organu wystawiającego dokument
  • podpis właściciela
  • duże zdjęcie właściciela prawa jazdy
  • kategorie posiadanych uprawnień

Na rewersie znajdują się informacje takie jak:

  • miejsce oznaczone liczbą 13, przeznaczone na wpisy organu wydającego dokument
  • kod kreskowy
  • numer druku prawa jazdy
  • tabela zawierająca symbole kategorii prawa jazdy oraz daty ich uzyskania i ważności wraz z infografikami przedstawiającymi typy pojazdów
  • informacje o ewentualnych ograniczeniach w prowadzeniu pojazdów, np. jazda tylko przy świetle dziennym, przedstawione w formie kodu

Po prawej stronie, wzdłuż krótszego boku, znajduje się legenda objaśniająca zawartość prawa jazdy.

Różnice między numerem prawa jazdy a numerem blankietu prawa jazdy

Numer prawa jazdy i numer druku prawa jazdy nie są tożsame i nie można ich używać zamiennie. Poza tym mają zupełnie inny schemat numeracji i znajdują się w różnych miejscach na dokumencie. Oczywiście mają też odmienne znaczenie.

Co oznacza numer prawa jazdy i jakie ma znaczenie?

Numer prawa jazdy to element umożliwiający identyfikację kierowcy oraz jego uprawnień do kierowania pojazdami. Numer rejestrowany jest w centralnej bazie danych kierowców (CEPiK), do której mają dostęp m.in. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne, sądy i prokuratura.

Do numeru prawa jazdy przypisywane są punkty karne, zakazy prowadzenia pojazdów i zawieszenie uprawnień. Numer prawa jazdy niezbędny jest przy składaniu wniosku o nowy dokument lub międzynarodowe prawo jazdy, ubieganiu się o uprawnienia zawodowego kierowcy, do wypożyczenia auta, podczas wypełniania oświadczenia sprawcy kolizji i do uzyskania zniżek na OC i AC.

Związek numeru prawa jazdy z kartą kierowcy

Zgodnie z przepisami kartę kierowcy musi posiadać każda osoba kierująca pojazdem wyposażonym w tachograf cyfrowy, czyli:

  • pojazdem przeznaczonym do przewozu towarów, którego DMC przekracza 3,5 tony
  • pojazdem służącym do przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 (razem z kierowcą), np. autobusem turystycznym

Dokument jest niezbędny do korzystania z tachografu cyfrowego, który rejestruje czas pracy kierowcy, prędkości jazdy, dystans i inne dane związane z prowadzeniem pojazdu.

Karta kierowcy jest przypisana do danej osoby, dlatego oprócz podstawowych danych takich jak imię i nazwisko oraz adres, znajduje się na niej numer prawa jazdy. Wszystkie informacje na karcie i prawie jazdy powinny być zgodne. Karta jest wydawana na 5 lat, jednak na okres nie dłuższy niż ważność prawa jazdy. Stąd, jeśli zmieni się numer prawa jazdy, kierowca zawodowy będzie zmuszony wymienić też kartę.

Taka sytuacja ma miejsce, np. kiedy minął termin ważności prawa jazdy lub jego właściciel zmienił miejsce zamieszkania. W numerze prawa jazdy zaszyty jest bowiem kod organu wydającego. Zatem, jeśli on się zmieni, to i numer prawa jazdy ulegnie zmianie.

Co zrobić, jeśli zgubisz prawo jazdy – kiedy należy wymienić dokument?

Warto pamiętać, że od kilku lat nie trzeba wozić ze sobą fizycznego prawa jazdy, ponieważ wszystkie dane są umieszczone w bazie CEPiK, do której dostęp ma policja. Z kolei elektroniczna wersja dokumentu znajduje się w aplikacji mObywatel w zakładce mPrawojazdy. Jednak te przepisy obowiązują tylko w kraju. Wyjeżdżając za granicę, musimy mieć ze sobą fizycznie prawo jazdy.

W przypadku zgubienia dokumentu, na wszelki wypadek, warto go zastrzec, zgłaszając do bazy dokumentów zastrzeżonych np. poprzez bankowość elektroniczną albo na komendzie policji. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko kradzieży tożsamości.

Następnie można złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Można to zrobić elektronicznie przez platformę ePUAP lub osobiście w wydziale komunikacji urzędu miasta, gminy lub dzielnicy właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Oprócz wypełnionego wniosku potrzebne będzie aktualne zdjęcie i potwierdzenia opłaty za wtórnik (100 zł). Nowy dokument zostanie wydany do 9 dni roboczych od złożenia wniosku.

W przypadku zgubienia prawa jazdy za granicą należy od razu zgłosić zdarzenie na posterunku policji, a następnie poinformować konsulat lub ambasadę. Lokalna policja, na podstawie informacji z placówki dyplomatycznej, powinna wydać zaświadczenie potwierdzające zagubienie dokumentu, co umożliwi bezpieczny powrót do kraju.

Więcej na temat zgubionego prawa jazdy przeczytasz w artykule: https://www.otomoto.pl/news/zgubione-prawo-jazdy-jak-ubiegac-sie-o-wtornik.

Numer blankietu prawa jazdy a wynajem samochodu – co warto wiedzieć?

Zasadniczo większość wypożyczalni wymaga podania numeru prawa jazdy. Częstą praktyką jest też robienie kserokopii dokumentu. Natomiast w przypadkach, kiedy pracownik wypożyczalni ma wątpliwości co do legalności dokumentu albo uprawnień, może poprosić o numer blankietu, aby sprawdzić uprawnienia kierowcy na rządowej podstronie „Sprawdź uprawnienia kierowcy”. Po podaniu imienia i nazwiska oraz numer druku prawa jazdy pokażą się informacje o tym, jakie uprawnienia do kierowania pojazdami widnieją na dokumencie (wraz z terminem ich ważności) oraz stan dokumentu np. czy nie został zatrzymany.

Zakończenie

Numer blankietu prawa jazdy umieszczony jest w dość charakterystycznym miejscu, bo pod kodem kreskowym na rewersie dokumentu. Choć na prawo jazdy nie można wziąć kredytu, to po jego utracie warto go zastrzec, aby uniknąć kradzieży tożsamości. Numer druku prawa jazdy jest niezbędny podczas wymiany dokumentu. Na jego podstawie można też sprawdzić uprawnienia kierowcy i termin ich ważności.