2 września 2024

Przez brak naklejki na policyjnym sprzęcie możesz uniknąć mandatu

GUM
Zdjęcie: Lubuska Policja.

Brak lub uszkodzenie cech legalizacyjnych i zabezpieczających na mierniku prędkości powodują, że mundurowy nie tylko nie może wystawić mandatu, ale i sam naraża się na grzywnę. Sprawdź, jak zweryfikować, czy policyjny sprzęt jest legalny.

Każdy sprzęt pomiarowy używany przez drogówkę musi posiadać ważne świadectwo legalizacji. Jego brak oznacza dla kierowcy bezkarność. Przypadki, gdy mundurowi zapominają o „certyfikacie”, nie są zbyt częste. Raczej starają się tego pilnować. Jednak to nie oznacza, że sprzęt jest zawsze zgodny z wymogami. Podczas codziennego użytkowania może dojść do zniszczenia cech legalizacyjnych. Tymczasem uszkodzona obowiązkowa naklejka na mierniku powoduje, że kierowca może uniknąć kary.

Obowiązkowa naklejka na mierniku – wymóg GUM

Każde urządzenie do pomiaru prędkości podlega okresowej kontroli w Głównym Urzędzie Miar (GUM). Podczas legalizacji przyrząd pomiarowy przechodzi badanie pod względem zgodności z wymaganiami oraz poprawności wskazań. W przypadku pomyślnego przejścia kontroli metrologicznej sprzęt dostaje świadectwo legalizacji (pierwotnej lub wtórnej). Dodatkowo na urządzeniu pojawiają się specjalne naklejki, które zabezpieczają określone elementy przyrządu pomiarowego przed dostępem osób nieuprawnionych. Zgodnie z ustawą o miarach, „cechy legalizacji i cechy zabezpieczające są nanoszone na przyrządy pomiarowe za pomocą nośników zapewniających ich czytelność, w sposób zapewniający ich trwałość, nieusuwalność albo gwarantujący ich uszkodzenie, albo zniszczenie przy usuwaniu”.

Brak obowiązkowej naklejki na mierniku – co to oznacza?

A co jeśli trzeba naklejkę zdjąć, aby naprawić urządzenie, lub w trakcie używania zostanie ona np. rozdarta, lub po prostu odpadnie z policyjnego miernika? W tym przypadku przepisy są jasne – następuje utrata ważność legalizacji.

Zgodnie z ustawą „przyrząd pomiarowy powinien być zgłoszony do legalizacji ponownej w przypadku uszkodzenia albo zniszczenia cech legalizacji lub cech zabezpieczających naniesionych podczas legalizacji”.

Co więcej, niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przyrządu pomiarowego do ponownej kontroli może skutkować odpowiedzialnością karną. Policjantowi grozi grzywna oraz odpowiedzialność służbowa za brak dopełnienia obowiązków.

Obowiązkowa naklejka na mierniku – jak sprawdzić

Brak choćby jednej cechy zabezpieczającej oznacza, że pomiar przestaje być podstawą do wystawienia mandatu. O ile kierowca może łatwo sprawdzić, czy naklejki np. na mierniku laserowym nie są zniszczone to, skąd ma wiedzieć, czy ich nie brakuje? Jak się okazuje, to bardzo proste zadanie.

Zanim przyjmiemy mandat, należy poprosić o okazanie świadectwa legalizacji. Tam oprócz terminu ważności legalizacji znajduje się wpis „miejsce umieszczenia cech”. Tam jest także informacja nie tylko o tym, ile zostało użytych naklejek, ale również gdzie zostały one umieszczone. Jeśli okaże się, że którejś brakuje lub są na nich jakiekolwiek ślady świadczące o ich zerwaniu, nie należy przyjmować mandatu.