Od dziś wracają kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Co kierowcy powinni o nich wiedzieć?

Od dziś na zachodniej granicy oraz tej z Litwą będą sprawdzane auta wjeżdżające i wyjeżdżające z naszego kraju. Trzeba się przygotować na powrót kolejek oraz sprawdzanie dokumentów przez służby.
Od dziś (7 lipca) Straż Graniczna rozpocznie kontrolę ruchu na 52 przejściach z Niemcami i 13 z Litwą. Straż Graniczna ma koncentrować się na autach osobowych i busach, jednak w korkach utkną wszyscy. Szczególnie na zachodniej granicy należy spodziewać się również większych kolejek przy wyjeździe. Oto, jak będą przebiegać kontrole na granicy.
Kontrole na granicy i zwężenia na drodze
Powrót kontroli granicznych to odpowiedź na poważne zagrożenie związane z nielegalną imigracją na odcinkach granicy z Niemcami i Litwą. Niestety, to oznacza kłopoty dla kierowców i ryzyko korków z powodu celowego spowolnienia ruchu.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że tymczasowa organizacja ruchu będzie polegać na zwężeniu jezdni do jednego pasa na drogach dwujezdniowych. Informacje o zmianach pojawią się odpowiednio wcześniej – zarówno na znakach drogowych, jak i na sygnalizacji świetlnej. Dodatkowo cały ruch trafi na na wyznaczone Miejsca Obsługi Podróżnych, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzą wyrywkowe kontrole pojazdów.
Jak będzie przebiegać kontrola na granicy?
Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą rozpoczną się o północy 7 lipca i potrwają do 5 sierpnia, jednak wszystko wskazuje na to, że pierwotny, 30-dniowy okres zostanie przedłużony. Straż Graniczna zapowiada kontrole selektywne, prowadzone w sposób ciągły – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pojazdy do kontroli będą wcześniej typowane na podstawie analizy ryzyka. Chodzi o to, aby działania były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców pogranicza i podróżnych. Nie każdy pojazd zostanie zatrzymany, jednak trzeba się liczyć z możliwością kontroli, zwłaszcza na głównych trasach wjazdowych do Polski.
Funkcjonariusze będą w szczególności zwracać uwagę na:
- busy i mikrobusy
- samochody z przyciemnianymi szybami
- pojazdy z zabudowaną przestrzenią bagażową, których zawartości nie można zobaczyć z zewnątrz
Nie chodzi o ciężarówki, choć również one mogą podlegać kontroli. Największy nacisk zostanie położony na samochody osobowe, w których z zewnątrz nie da się ustalić liczby pasażerów. W praktyce oznacza to, że wielu kierowców może zostać zatrzymanych na krótką kontrolę dokumentów i wnętrza pojazdu.
Kontrole na granicy – pamiętaj o dokumentach
Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mObywatel, jednak służby innych państw nadal nie uznają cyfrowych dokumentów przy przekraczaniu granicy. Dlatego kierowcy muszą zabierać ze sobą fizyczny dowód osobisty lub paszport, tradycyjne prawo jazdy oraz papierowe dokumenty pojazdu – w tym dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC.
Od 2030 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej mają zacząć akceptować cyfrowe prawo jazdy, zgodnie z rozporządzeniem eIDAS 2.0. Polska bierze udział w pilotażowych projektach, które mają przyspieszyć wdrażanie cyfrowych rozwiązań, jednak obecnie aplikacja mObywatel działa wyłącznie w kraju. Dlatego osoby planujące wyjazd za granicę muszą zabrać ze sobą tradycyjne, papierowe dokumenty.