Odholowanie – za co grozi usunięcie pojazdu z drogi

Odholowanie pojazdu to zwykle efekt nieprawidłowego parkowania. Sprawdź, kiedy auto może trafić na lawetę, jak je odzyskać i ile to kosztuje.
Przepisy przewidują sytuacje, w których konieczne jest odholowanie pojazdu z drogi. Najczęstszymi powodami są blokowanie ruchu, tworzenie zagrożenia lub zatrzymywanie się w miejscu, gdzie znaki informują o możliwości odholowania pojazdu. Dodatkowym powodem do odholowania może być porzucenie samochodu, co ma miejsce, gdy brakuje tablic rejestracyjnych, występują uszkodzenia, takie jak wybite szyby, lub pojazd jest pozbawiony powietrza w oponach.
Obowiązkowe odholowanie
Zgodnie z przepisami pojazd jest usuwany z drogi obligatoryjnie, jeśli:
- jest pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu
- nie posiada ubezpieczenia OC
- przekracza dopuszczalne wymiary, masę całkowitą lub nacisk osi,
- jest zaparkowany w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych, ale nie jest oznakowany specjalną kartą parkingową
- jest zaparkowany w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela
Warunkowe odholowanie
Pojazd może być usunięty z drogi, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:
- kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
- kierowca nie posiada wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu,
- stan techniczny zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi albo zagraża środowisku
- utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej, na przykład podczas pożaru
- pojazd jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje, że nie jest używany
Koszt odholowania
Oczywiście usługa holowania nie jest darmowa, co więcej, zwykle stawki są wyższe niż rynkowe. Samorządy jednak nie mogą nadmiernie podnosić cen, ponieważ resort finansów określa maksymalne stawki. W 2024 r. za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, można zapłacić nawet 697 zł, a za każdą dobę przechowywania – 60 zł.
CZYTAJ TEŻ: Parkowanie na chodniku – jak prawidłowo zastosować się do przepisów Kodeksu Drogowego?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwe jest zaniechanie usunięcia pojazdu, jeżeli ustała przyczyna decyzji o odholowaniu. Jeśli jednak spowoduje to powstanie kosztów, to odpowiedzialność za ich pokrycie ciąży na właścicielu pojazdu.
W praktyce oznacza to, że wystarczy nawet na chwilę pozostawić samochód w miejscu, gdzie jest zabronione, aby być obciążonym kosztami odholowania. Te powstają już w momencie wezwania lawety, niezależnie od tego, czy ta zdąży dotrzeć na miejsce, czy właśnie wyruszyła w drogę. Na pocieszenie pozostaje fakt, że usługa wezwania jest zwykle o połowę tańsza niż koszt samego holowania.
Jak odebrać odholowany pojazd
W przypadku odholowania pojazdu konieczne jest skontaktowanie się ze strażą miejską lub policją, która udzieli informacji dotyczących procedury odzyskania samochodu. Funkcjonariusze wskażą miejsce, gdzie należy się zgłosić, aby dopełnić niezbędnych formalności, czyli otrzymać druk przelewu, obejmujący koszty odholowania oraz postój pojazdu na parkingu strzeżonym. Dodatkowo, istnieje możliwość, że funkcjonariusz wręczy mandat za nieprawidłowe parkowanie, choć nie jest to obligatoryjne.
Posiadając druk przelewu wydany przez straż miejską, ważny dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny pojazdu, można udać się na parking, gdzie odholowany samochód został umieszczony. Przy odbiorze auta warto szczególnie zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia. W praktyce, tylko zgłoszenie zastrzeżeń przed wyjazdem z parkingu pozwala na pozytywne rozpatrzenie ewentualnych reklamacji.
Uwaga! Nawet w przypadku braku dowodu opłaty za holowanie, istnieje możliwość odebrania pojazdu.
Nieodebranie odholowanego pojazdu
Nieodebranie pojazdu z parkingu w ciągu trzech miesięcy od daty jego usunięcia z drogi skutkuje tym, że starosta (lub prezydent miasta) złoży wniosek do sądu o uznanie, że pojazd przepadł na rzecz powiatu. Koszty związane z procesem usunięcia, przechowywania, sprzedaży lub złomowania ponosi właściciel.
W przypadku wraków oraz porzuconych samochodów, na ich odebranie właściciel ma 6 miesięcy, następnie pojazd przechodzi na własność gminy. Nieopłacone koszty usunięcia pojazdu zostaną wyegzekwowane od jego właściciela.