Czym zaskoczy cię system multimedialny Renault OpenR link? 5 najważniejszych innowacji
System multimedialny Renault – OpenR link – pod wieloma względami jest jednym z najlepszych na rynku. Oto 5 rzeczy, którymi najbardziej zaskakuje.
Sekret najlepszych systemów multimedialnych polega na tym, że zapewniają wrażenia z użytkowania oraz funkcjonalność typową dla smartfonów. Czyli taką, którą bez problemu jest w stanie przyswoić przeciętny użytkownik tego urządzenia.
Kluczem do sukcesu w przypadku systemu OpenR link jest przede wszystkim fakt, że oparto go na platformie Android Automotive 12. To właśnie dzięki niej kierowca i pasażerowie samochodów marki Renault mają dostęp do wbudowanych funkcji Google, w tym do map, sklepu z aplikacjami, a nawet asystenta głosowego.
Poza tym OpenR link w Renault Australu, Megane czy Sceniku wyróżnia się 12-calowym ekranem dotykowym o pionowej orientacji. Ma on rozdzielczość HD (167 PPI), 16 milionów kolorów oraz odświeżanie na poziomie 60 Hz.
Serce systemu multimedialnego francuskiej marki stanowi potężny, 8-rdzeniowy procesor firmy Qualcomm. Jego zastosowanie sprawia, że całość działa niezwykle szybko i sprawnie. Ba, jak chwalą się sami Francuzi, „odwzorowanie ruchu na ekranie jest 7-krotnie płynniejsze niż w systemie poprzedniej generacji”.
OpenR link zapewnia ponadto m.in. bezprzewodową łączność ze smartfonami, zdalne aktualizacje (funkcja OTA), czy wszechstronną możliwość personalizacji. Ale najbardziej zaskakują w nim inne innowacje. Jakie? Oto 5 najważniejszych z nich.
Asystent głosowy Google
Aby z niego skorzystać, wystarczy wypowiedzieć komendę „Hej, Google” lub wcisnąć odpowiedni przycisk na kierownicy. I choć obsługa głosowa nie jest niczym nowym, asystent Google imponuje swoim działaniem.
Przede wszystkim pozwala na bardzo łatwe zarządzanie nawigacją. Za jego pomocą niezwykle szybko i sprawnie wybierzemy miejsce docelowe czy znajdziemy stację benzynową lub ładowania w trakcie podróży. Co istotne, potrafi on np. udzielić wyczerpujących informacji na temat różnych atrakcji, punktów użyteczności publicznej czy restauracji. Ba, może podać np. godziny ich otwarcia.
Ale jego możliwości są znacznie bardziej rozbudowane. Asystent Google zmieni za nas też tryb jazdy, podniesie, obniży lub ustawi wskazaną temperaturę w kabinie, a nawet włączy oświetlenie w domu! Tak, to żadne przejęzyczenie. Warunek jest jeden – muszą się w nim znaleźć „inteligentne” urządzenia.
Ulubione aplikacje na wyciągnięcie ręki
OpenR link zapewnia dostęp do sklepu Google z ponad 50 różnymi aplikacjami. W ten sposób kierowca i pasażerowie samochodów Renault mogą z niego pobrać ulubione aplikacje i korzystać z nich wprost z centralnego ekranu. Wystarczy, że wybiorą interesujące ich programy i zainstalują je w systemie Renault.
W ten sposób można skorzystać np. z YouToube Music, Waze czy Spotify. I to bez konieczności podłączania smartfona do samochodu. Zresztą to ostatnie odbywa się bezprzewodowo, a na dodatek – bardzo sprawnie.
Mapy Google
System multimedialny OpenR link zapewnia stały dostęp do map Google. Dzięki temu w samochodach Renault można posługiwać się nawigacją znaną praktycznie każdemu użytkownikowi smartfonów. A to oznacza, że wyjątkowo łatwo wprowadzimy miejsce docelowe, w czym pomocny jest również wspomniany asystent głosowy.
Co istotne, mapy Google zawsze są aktualne, a poza tym zapewniają dostęp do informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. W ten sposób dobierają jak najbardziej optymalną trasę, a w razie zwiększenia lub zmniejszenia na niej ruchu – podpowiadają nową, szybszą drogę dotarcia do celu.
Za pomocą map Google w łatwy oraz niezwykle intuicyjny sposób można wybrać na trasie przejazdu stację benzynową lub restaurację. Właścicieli aut na prąd, jak np. nowe Renault Scenic, ucieszy możliwość planowania drogi przejazdu z uwzględnieniem punktów ładowania.
Ba przed dotarciem do nich, wbudowany asystent zapewni kondycjonowanie baterii, aby jej ładowanie przebiegło jak najsprawniej.
Intuicyjna obsługa
Choć system multimedialny OpenR link nie ma fizycznych przycisków-skrótów, oferuje intuicyjną i czytelną obsługę. Najważniejsze funkcje stale znajdują się na pasku u góry, dzięki czemu zawsze – niezależnie od ekranu, w jakim aktualnie „jesteśmy” – mamy do nich bezpośredni dostęp.
Kolejne funkcje są uporządkowane w intuicyjny sposób i bardzo dobrze opisane. W rezultacie wędrowanie po ustawieniach samochodu, systemów wsparcia, czy sprzętu audio, odbywa się szybko i bezproblemowo. Ba, możemy również wybrać sobie widżety, np. z aplikacją do odtwarzania muzyki i umieścić ją w menu głównym.
OpenR link imponuje ponadto sprawnie reagującą na dotyk matrycą oraz szybkością działania. Przełączanie między ekranami czy interfejsami odbywa się tutaj absolutnie bez żadnego zawahania i ociągania.
Szkło Gorilla Glass
System multimedialny Renault swoim sposobem działania przypomina smartfony. Ze światem tych przenośnych urządzeń łączy go również fakt, że centralny ekran, wykonany przez firmę Continental, pokryto wytrzymałym szkłem glinokrzemianowym.
Znane jako Gorilla Glass, jest szeroko stosowane w smartfonach, ze względu na swoje właściwości. Odporne na zdrapania i wstrząsy, w samochodach Renault dodatkowo otrzymało specjalną powłokę redukującą odbicia i minimalizującą odciski palców.