12 lipca 2024

Mazury – najlepsze trasy przejazdu z Poznania, Warszawy i Wrocławia

Mikołajki
Zdjęcie: GettyImages.

Zależy ci na czasie i komforcie podróży, czy też bardziej cenisz sobie oszczędność paliwa? Podpowiadamy, jak sprawnie dojechać na letni wypoczynek w Krainie Wielkich Jezior.

Specjaliści z NaviExpert sprawdzili, jak najlepiej dojechać na Mazury. Przeanalizowali trasy z Warszawy, Poznania i Wrocławia pod względem czasu dojazdu, kosztów, objazdów, fotoradarów. Oto optymalne trasy na Mazury, które pozwolą sprawnie dotrzeć na letni wypoczynek.

Warszawa-Ruciane-Nida – optymalne trasy na Mazury

NaviExpert dla lubiących oszczędności proponuje trasę ekonomiczną. Jej wybór oznacza, że zużyjemy najmniej paliwa (o ponad 33 zł). Jednak podróż będzie trwała o pół godziny dłużej względem trasy najszybszej i 20 minut względem rekomendowanej.

Jeżeli więc zależy nam na czasie, to do celu najszybciej dotrzemy trasą rekomendowaną lub najszybszą. Podróż będzie wtedy trwać odpowiednio 2 h 54 min. lub 2 h 43 min. W obu przypadkach można spotkać 2 kontrole drogowe i, to już pewne, 2 odcinkowe pomiary szybkości na S8 w Warszawie. Trasa rekomendowana to o 1 fotoradar mniej – w miejscowości Budy Czarnockie za Łomżą. 

Trasa najszybsza jest polecana doświadczonym kierowcom – może prowadzić lokalnymi skrótami, które nierzadko oznaczają zjazd z głównej drogi i trudniejsze manewry.

Poznań-Giżycko – optymalne trasy na Mazury

Podróżując ze stolicy Wielkopolski na Mazury do wyboru mamy trasę trwającą 5,5 godziny lub 6 godzin. Pierwsza z nich – rekomendowana, wiodąca przez A2 na wyjeździe z Poznania, S5 do Grudziądza i kawałek A1. Dalej drogami krajowymi nr 95, 55, 16 i ponownie S5. S7, S51 i S16 dojedziemy do Olsztyna. Dalej DK16 do Mrągowa i DK59, którą dotrzemy do celu. Spotkamy na niej aż 5 fotoradarów.

Z kolei trasa ekonomiczna wiedzie przez A2 i S5 do Gniezna, DK15 do Torunia, potem krótkim odcinkiem A1, by wrócić na krajową „piętnastkę” do Ostródy. Dalej DK16 przez Olsztyn i Mrągowo, następnie DK59 do Giżycka. Miniemy na niej 4 fotoradary: Kwieciszewo (między Gnieznem a Inowrocławiem), Sampława, Gniewkowo (między Inowrocławiem a Toruniem), Rapaty (między Ostródą a Olsztynem). Prędkość pilnuje również odcinkowy pomiar szybkości. Choć istnieje też szansa na spotkanie z drogówką, zaoszczędzimy na paliwie średnio 25 zł.

Wrocław-Mikołajki – optymalne trasa na Mazury

Wybierając trasę najszybszą, do celu dotrzemy w nieco ponad 6 godzin. Trzeba jednak uważać na kontrole drogowe (aż 4 punkty), niebezpieczne miejsca (2 punkty) i odcinkowe pomiary prędkości (4 - Wrocław-Psie Pole, S8 – Blizne Łaszczyńskiego-Macierzysz, S8 Warszawa-Marki, S8 – okolice Lucynowa pod Wyszkowem). Miejmy także na uwadze fakt, że trasa najszybsza, biegnąca przez S8 (Wrocław-Łódź), A1 i A2 (Łódź-Warszawa), S8 (Warszawa-Ostrów Maz.), S61 (Ostrów Maz.-Łomża) i DK63 do Pisza, następnie DK58 do Rucianego-Nida i DW609 do Mikołajek, polecana jest bardziej doświadczonym kierowcom.

CZYTAJ TEŻ: Jedziesz na urlop? W tych miejscach utkniesz w korku

Kilka minut dłużej pojedziemy trasą rekomendowaną. Czekają nas na niej tylko 2 fotoradary: Nacpolsk, Radzyminek i jeden odcinkowy pomiar szybkości Wrocław-Psie Pole.

Najmniej paliwa zużyjemy wybierając trasę ekonomiczną (S8 Wrocław-Łódź, A1 i A2, gdzie w okolicach Łowicza zjeżdżamy na DK50 do Ciechanowa, potem DK57 do Szczytna, DK58 i 59 do miejscowości Piecki i DW609 do Mikołajek). Jest tu jednak kilka niespodzianek, mianowicie aż 7 fotoradarów: Nacpolsk, Radzyminek, Ojrzeń, Przasnysz, Chorzele, Wielbark, Piecki, 1 OPP (Wrocław - Psie Pole) i spora szansa na spotkanie z drogówką.

Symulacja korków

Prezentowane trasy zostały wytyczone przez nawigację NaviExpert. Bazują na danych historycznych z 5 maja br., w południe, a więc w dniu, kiedy w systemie NaviExpert odnotowano największy ruch związany z wyjazdami na majówkę. Do wyliczenia kosztów podróży przyjęto cenę 6,47 zł/litr benzyny bezołowiowej 95.