Parkowanie tyłem – kiedy jest zabronione?

Nie ma zakazu ustawienia pojazdu tyłem do budynku. To jednak nie oznacza, że taki sposób postoju jest zawsze prawidłowy. Zależy to od miejsca, w którym parkujemy.
Przepisy dotyczące postoju pojazdów są dość skomplikowane. Nawet służby odpowiedzialne za ich respektowanie miewają problemy z interpretacją prawa w tym zakresie. Przykładem jest parkowanie tyłem, czyli przepisowa pułapka na kierowców.
Parkowanie tyłem – tabliczka nie ma znaczenia
Na wielu osiedlach umieszczane są tabliczki „zakaz parkowania tyłem do budynku”. Co więcej, wiele osób jest przekonanych, że i bez takiego nieformalnego znaku postój tylną osią do ściany budynku jest złamaniem kodeksu ruchu. Tymczasem nie istnieje przepis, który zakazuje parkowania w ten sposób, czyli tyłem do okien. Tabliczki te nie posiadają mocy prawnej. Stanowią one jedynie prośbę lub apel do mieszkańców o parkowanie przodem.
Parkowanie tyłem – co na to przepisy
Kodeks drogowy przewiduje, że postój pojazdów powinien odbywać się na jezdni, jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej. Dodatkowo kierowca ma obowiązek stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazywany przez znaki drogowe. Najczęściej będą to tabliczki T-30, a właściwie ich cała seria. Określają one sposób ustawienia pojazdu względem krawędzi jezdni. Szara część oznacza jezdnię, a biała – chodnik. Podczas postoju na jezdni, a tym bardziej na parkingu, nie ma jednak żadnego przepisu, który zabroniłby parkowania tyłem.
Postój na chodniku tylko przodem
Sytuacja zmienia się, gdy postanowimy wjechać autem na chodnik. Zgodnie z kodeksem drogowym (art. 47 ust. 1), „dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku, lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t”.
W dalszej części ustawodawca wymaga jeszcze, aby na danym odcinku jezdni nie obowiązywał zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika była nie mniejsza niż 1,5 m, i aby nie utrudniać ruchu pieszych. Z kolei pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie może tamować ruchu pojazdów na jezdni. Tu warto jednak zwrócić uwagę, że parkując częściowo na chodniku i jezdni, nie możemy się ustawić tyłem.
A co jeśli mamy miejsce, aby cały pojazd zmieścił się na drodze dla pieszych? Wyjaśnia to również art. 47. W ust. 2 czytamy, że „dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego”.
Tu jednak jest warunek „przy zachowaniu warunków określonych w art. 47 ust. 1”. Wskazuje to, że kodeks drogowy dopuszcza „głębsze” wjechanie na drogę dla pieszych, ale tylko przodem pojazdu lub bokiem. Parkowanie tyłem zarówno częściowo, jak i w całości na chodniku nie jest dopuszczalne.
CZYTAJ TEŻ: Parkowanie pod prąd – lepiej unikaj tego typu sytuacji
Parkowanie tyłem – mandaty
Co grozi za nierespektowanie zasad postoju tyłem na chodniku? Mandaty nie są zbyt kosztowne. Kara to 100 zł i 1 punkt karny. To jednak może się zmienić, ponieważ trwają prace nad podwyżką kar za nieprawidłowe parkowanie. Mają one w przyszłości sięgać nawet 1000-1500 zł.
Uwaga! W przypadku dróg wewnętrznych przepisy dotyczące postoju na chodniku mogą nie być respektowane. Dopiero ustawienie znaku np. zakazu zatrzymywania daje służbom podstawę do wypisania mandatu.