Pas się kończy? Sprawdź, kto ma pierwszeństwo

Sytuacja, gdy jeden z pasów zanika, powoduje spore zamieszanie wśród kierowców. Ci nie zawsze wiedzą, kto i kogo ma przepuścić. Niestety, nie pomagają w tym przepisy.
Kończący się lub zanikający pas ruchu to spore wyzwanie dla użytkowników aut. Zasady pierwszeństwa przejazdu zależą nie tylko od powodu zaniku pasa ruchu, ale nawet od natężenia ruchu.
Zanikający pas ruchu – kto ma pierwszeństwo?
Kodeks ruchu nakazuje kierowcy trzymać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni – wyznaczonej krawężnikiem lub oznaczeniem poziomym (ciągłą albo przerywaną linią). Oznacza to, że pas ruchu przebiega równolegle do tej właśnie krawędzi, a nie środkiem jezdni.
Problem pojawia się, gdy tuż za skrzyżowaniem jezdnia, na której mieszczą się dwa auta, nagle zwęża się do jednego pasa. Przepisy nie precyzują wtedy, kto ma pierwszeństwo. W praktyce kierowcy, szczególnie gdy zwężenie występuje z prawej strony, mylnie zakładają, że to pas po prawej stronie się kończy. Jadący nim powinni poczekać na możliwość przejazdu. To jednak błędna interpretacja. Pierwszeństwo ma kierowca jadący blisko prawej krawędzi drogi.
W sytuacji, gdy zwężenie następuje z prawej strony, a kierowca porusza się blisko osi jezdni, istnieje duże ryzyko, że wymusi pierwszeństwo. Aby uniknąć kolizji, lepiej zachować ostrożność i – mimo braku obowiązku – ustąpić.
Uwaga! Ta zasada dotyczy sytuacji, gdy nie ma wyznaczonych pasów ruchu, ale jezdnia jest na tyle szeroka, że tworzy np. dwa „wirtualne" pasy ruchu.
Kończący się pas – kiedy nie ma korka
Jeśli na jezdni znajdują się linie wskazujące pasy ruchu i według oznakowania jeden z nich zanika (kończy się) – pierwszeństwo mają auta, które mogą kontynuować jazdę bez zmiany pasa.
Nie ma znaczenia, z której strony następuje zwężenie – z prawej czy lewej strony. Zgodnie z art. 22 Prawa o ruchu drogowym kierowca „zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać”. Zasada ta jednak nie działa w przypadku zatoru na drodze.
Zanikający pas ruchu – pamiętaj o jeździe na suwak
W korku, gdy jeden z pasów zanika lub występuje na nim przeszkoda, kierowca poruszający się pasem, który pozostaje otwarty, powinien umożliwić płynne włączenie się jednemu pojazdowi z pasa zanikającego.
Jednak dopiero w bezpośrednim sąsiedztwie zwężenia na drodze. Kierowcy znajdujący się na pasie, który się kończy, powinni wykorzystać całą jego długość i dopiero wtedy zasygnalizować zamiar zmiany pasa. Tu jest jednak pułapka. Zasada tzw. suwaka obowiązuje tylko wtedy, gdy znacznie zwalniają wszystkie pasy, a nie tylko ten, na którym występuje zwężenie.