Jazda mimo zabranego prawa jazdy – kiedy jest to zgodne z prawem?

Zatrzymanie prawa jazdy nie zawsze oznacza, że kierowca musi zrezygnować z dalszej jazdy. Czasem przez dobę, tydzień, a nawet wiele miesięcy można prowadzić auto bez obawy o konsekwencje.
Natychmiastowy zakaz prowadzenia samochodu dotyczy m.in. jazdy po alkoholu. W innych przypadkach przepisy dają kierowcy czas na rozstanie się z autem. Sprawdź, co daje pokwitowanie po zatrzymaniu prawa jazdy i jak długo można wsiadać za kierownicę.
Pokwitowanie po zatrzymaniu prawa jazdy – nawet 7 dni za kierownicą
Policjant, który zatrzymuje prawo jazdy (obecnie wirtualnie), wydaje kierowcy pokwitowanie. Dokument ten może pełnić funkcję tymczasowych uprawnień. Przez 7 dni mogą się nim posługiwać osoby, którym prawo jazdy zostało zabrane, ponieważ podczas kontroli okazało się, że utraciło ważność. Również przez tydzień prowadzą pojazd osoby, które straciły dokument, po tym jak popełnili wykroczenie lub przestępstwo mogące skutkować zakazem prowadzenia pojazdów – np. kolizję.
Pokwitowanie po zatrzymaniu prawa jazdy – 24 godziny za 50+
Pokwitowanie umożliwiające legalną jazdę przez 24 godziny otrzymują kierowcy, którzy stracili dokument za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dotyczy to również sytuacji takich jak przewożenie zbyt wielu pasażerów czy oszukiwanie tachografu.
Po przekroczeniu limitu punktów nawet kilka miesięcy jazdy
Przekroczenie limitu punktów karnych jest bardziej skomplikowane. Jeśli kierowca ma np. 24 punkty i popełni kolejne wykroczenie, nie oznacza to automatycznej utraty prawa jazdy. Policjant występuje wtedy do starosty o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, czyli egzamin na prawo jazdy.
Cała procedura może trwać kilka miesięcy. W tym czasie kierowca formalnie zachowuje uprawnienia. Jednak w przypadku kolejnej kontroli policja zatrzyma prawo jazdy, a pokwitowanie pozwoli na dalszą jazdę przez 7 dni. Dopiero po upływie tego okresu prowadzenie pojazdu staje się nielegalne.
Jeśli kierowca nie zgłosi się na egzamin lub go nie zda, traci uprawnienia do kierowania pojazdami.
Pokwitowanie po zatrzymaniu prawa jazdy – prowadzenie po jego wygaśnięciu
Jeżeli kierowca prowadzi auto mimo wygaśnięcia pokwitowania, grozi mu sprawa w sądzie. Kara wynosi od 1500 do 30 000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Jego naruszenie stanowi przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat oraz zakazem prowadzenia pojazdów nawet przez 15 lat.
W przypadku złamania zakazu za tzw. „50+”, okres zatrzymania uprawnień przedłużany jest do 6 miesięcy.