19 lipca 2024

Polisa OC będzie lepiej chroniła

ubezpieczenie pojazdu samochód ochrona ranking ubezpieczycieli
Zdjęcie: GettyImages.

Rząd przyjął projekt zmian dotyczący obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Wzrośnie wysokość kwot, do jakich ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez swoich klientów.

W przypadku OC, warunki umowy reguluje ustawowa. To oznacza, że wszystkie firmy oferujące obowiązkowe polisy muszą stosować te same warunki. Bez względu na firmę, wszędzie działa jednolita suma gwarancyjna w OC. Jest to kwota, do jakiej ubezpieczyciel odpowiada za szkody, które wyrządzi kierowca. Rząd jednak zdecydował, że limity wypłat będą wyższe.

Suma gwarancyjna w obowiązkowym OC – aktualne i nowe stawki

Każdy użytkownik pojazdu, który posiada OC, jest ustawowo chroniony przez ubezpieczyciela do kwoty:

  • 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie
  • 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu

Po zmianie przepisów kwoty wzrosną do:

  • 6 450 000 euro (29 876 400 zł) w przypadku szkód na osobie
  • 1 300 000 euro (6 021 600 zł) w przypadku szkód w mieniu

Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Minimalne sumy gwarancyjne będą obowiązywać w całej UE.

Wyższa suma gwarancyjna – lepsza ochrona

W przypadku zdecydowanej większości zdarzeń obecne limity ochrony są wystarczające. Co nie oznacza, że może dojść do przekroczenia sumy ubezpieczenia OC, jeśli kierowca doprowadzi do katastrofy drogowej z wieloma rannymi. W takim przypadku ubezpieczyciel sprawcy zapłaci nie tylko za zniszczone pojazdy, lecz także za szkody osobowe. Tymczasem koszty leczenia, rehabilitacji czy wyrównania za straty mogą okazać się dość astronomiczne.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomić poszkodowanego, gdy wypłaty na jego rzecz przekroczą 80% sumy gwarancyjnej. Poszkodowany ma prawo wystąpić do sądu o zwiększenie kwoty. Jednak w ostateczności odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań spoczywa na sprawcy zdarzenia.

Zmienia się nie tylko suma gwarancyjna

Nowością ma być również możliwość dochodzenia odszkodowania z OC w miejscu zamieszkania poszkodowanego, nawet jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny. Te zadania zostały powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Z kolei w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będzie odpowiadać za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń, do których doszło poza Polską. Wprowadzony zostanie także jednolity formularz zaświadczenia o historii roszczeń z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

CZYTAJ TEŻ: Droższe OC – ubezpieczyciele sprawdzają stan konta punktowego

Nowe przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku. Według ekspertów lepsza ochrona kierowców nie musi oznaczać wzrostu składek na OC.