Polisa za granicą – koniecznie o tym pamiętaj!
Wyjeżdżasz do innego kraju? Sprawdź, czy twoje ubezpieczenie jest ważne i będzie działać. Dowiedz się, co zrobić w razie stłuczki.
W wakacje wielu kierowców przekracza granicę. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić swoje ubezpieczenie, aby urlop nie zamienił się w kosztowny koszmar. Należy pamiętać, że polisa za granicą nie zawsze musi działać.
Polisa za granicą – obowiązkowe OC
Przy wyjeździe za granicę trzeba mieć tradycyjny dokument tożsamości (dowód lub paszport), a kierowc również prawo jazdy oraz papierowy dowód rejestracyjny i OC. Polisa OC wykupiona u ubezpieczyciela działającego w Polsce zapewnia ochronę również poza granicami kraju, choć nie we wszystkich państwach. Krajowe OC działa w następujących państwach:
- kraje UE
- Islandia
- Norwegia
- Szwajcaria
- Wielka Brytania
- Andora
- Bośnia i Hercegowina
- Czarnogóra
- Serbia
Istnieją jednak kraje, które wymagają Zielonej Karty. Wśród nich są:
- Albania
- Macedonia Północna
- Mołdawia
- Ukraina
Przed planowaną podróżą do wymienionych państw należy zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy OC, z prośbą o wystawienie Zielonej Karty. Zwykle dostaniemy ją za darmo.
Polisa za granicą – AC nie zawsze działa
Najtańsze warianty autocasco, tzw. mini AC, działają jedynie na terenie Polski. Jeśli jednak korzystamy z tradycyjnego dobrowolnego ubezpieczenia, pokryje ono szkody również poza granicami naszego kraju.
To jednak nie znaczy, że wszędzie. Szczególnie w przypadku wyjazdu na wschód od Polski trzeba liczyć się z całkowitym brakiem ubezpieczenia lub wyłączeniami, np. dotyczącymi kradzieży samochodu. Trzeba więc sprawdzić zakres terytorialny polisy AC oraz w razie potrzeby rozszerzyć ją, aby obejmowała terytorium, przez które będziemy podróżować.
Warto kupić assistance
Szczególnie podczas zagranicznego wyjazdu przydatna może być polisa assistance. Ta pomaga nie tylko podczas awarii pojazdu, ale również, gdy to my będziemy sprawcą kolizji. Taka polisa zwykle jest dołączona do AC, jednak są firmy, które oferują assistance jako samodzielne ubezpieczenie. W takim przypadku, ochrona działa przez tydzień, dwa lub miesiąc. Uwaga! Również assistance może ona nie działać w każdej sytuacji. Należy dokładnie sprawdzić zapisy ogólnych warunków umowy (OWU).
Polisa za granicą – kłopotliwa stłuczka
W większości krajów Unii Europejskiej drobne stłuczki bez ofiar śmiertelnych lub rannych nie wymagają wezwania policji. Wystarczy, że obaj uczestnicy sporządzą wspólnie oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych znajdziesz informacje jak jest likwidowana zagraniczna szkoda z OC, ale również pobierzesz formularz Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym w różnych wersjach językowych. Warto wydrukować go przed wyjazdem i mieć zawsze pod ręką.
Uwaga! Ten schemat postępowania dotyczy drobnych kolizji bez ofiar. W przypadku poważniejszych zdarzeń, z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi, zawsze należy wezwać policję.
CZYTAJ TEŻ: Dodatkowe ubezpieczenie w ramach OC – czy warto za to dopłacać?
W razie stłuczki, gdzie jesteśmy sprawcami, przyda się AC. Warto jednak pamiętać, że zwykle za granicą możemy liczyć na naprawę jedynie pozwalającą wrócić bezpiecznie do kraju. Ostatecznie dopiero w Polsce auto zostanie przywrócone do stanu przed szkodą. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lub przy najdroższych wariantach autocasco samochód zostanie całkowicie naprawiony za granicą.