27 stycznia 2024

Pompowtryskiwacze: jak są zbudowane i jak działają? Jakie są objawy ich awarii?

Pompowtryskiwacze
Źródło: newspressuk.com

Uszkodzone lub niepoprawnie działające pompowtryskiwacze mogą skutecznie dać o sobie znać. Generują szereg problemów, a jazda autem z taką usterką nie należy do przyjemnych, ani rozsądnych. Opisujemy zasadę ich działania oraz typowe objawy usterek.

Czym są pompowtryskiwacze?

Pompowtryskiwacze są przede wszystkim elementami układu wtryskowego. Każdy z nich ma za zadanie hydraulicznie wtryskiwać paliwo do cylindra. Dostaje się ono tam pod bardzo dużym ciśnieniem, dlatego zostaje praktycznie w całości spalone. Omawiany proces zachodzi w głowicy, co ma swoje plusy. Jeden z nich to przyspieszony rozruch takiego pojazdu. Powszechnie stosowane w starszych dieslach, z czasem zastępowane układami typu Common Rail (CR).

Budowa pompowtryskiwaczy

Pompowtryskiwacze składają się z kilku istotnych elementów. Należą do nich:

  • zawór, który steruje wtryskiem paliwa
  • wtryskiwacz (elektromagnetyczny lub piezoelektryczny, zdecydowanie szybciej wtryskujący paliwo)
  • pompa wysokiego ciśnienia (napędzana przez krzywkę wałka rozrządu)
  • cylinderek (komora wsyokociśnieniowa) z tłoczkiem
  • iglica z dławikiem i sprężynką
  • kanały odpływowe i dopływowe
  • kanaliki doprowadzające paliwo

Jak działa pompowtryskiwacz?

Działanie pompowtryskiwacza można podzielić na kilka faz. Są nimi faza ssania, skoku wstępnego, wtrysku i skoku resztkowego. Cały proces można uogólnić i przedstawić w sposób nieco bardziej przejrzysty. Rozpoczyna się on od przeniesienia na wtryskiwacz napędu z wałka rozrządu. To powoduje, że w pompie będącej elementem układu dochodzi do wytworzenia wysokiego ciśnienia (nawet do 2400 barów). Jednocześnie zachodzą kolejne etapy takie jak wtrysk wstępny i zasadniczy. Skąd wiadomo, jaka powinna być w danym momencie dawka paliwa i kiedy rozpoczyna się określony etap? Odpowiedzialność za to przejmuje elektrozawór. Paliwo przechodzi kanałem doprowadzającym, znajdującym się w głowicy. Dochodzi tam również do jego rozdziału, aby trafiło w takiej samej ilości do każdego z wtryskiwaczy.

Co najczęściej się psuje w pompowtryskiwaczach?

Pompowtryskiwacze nie są elementami wolnymi od wad i usterek. Awarii ulegają poszczególne elementy takie jak elektrozawór, sprężynki czy końcówki wtryskiwaczy. Może również dojść do zabrudzenia filtra znajdującego się w układzie, który zasila wtryskiwacz. Kolejne przypadłości to uszkodzenia obudowy wtryskiwacza, czy rozszczelnienie sekcji tłoczącej.

Po czym poznać awarię

Do objawów uszkodzenia pompowtryskiwaczy mogą należeć:

  • problemy z odpaleniem samochodu
  • nierówna praca silnika
  • zwiększone zużycie paliwa
  • wyraźnie wyczuwalne drgania
  • głośniejsza praca jednostki napędowej
  • dławienie się jednostki napędowej w trakcie przyspieszania
  • zwiększone dymienie z rury wydechowej (najczęściej na czarno)

Ile kosztuje naprawa pompowtryskiwacza?

Łączny koszt naprawy pompowtryskiwacza określa się na podstawie stopnia uszkodzeń. W niektórych przypadkach pomaga czyszczenie. Można je wykonać samemu, stosując specjalne środki do tego przeznaczone lub skorzystać z usług profesjonalnych firm. Dokładne wyczyszczenie chemiczne wtryskiwacza, które przeprowadzą, jest zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem. Koszt może zamknąć się w tym przypadku już w okolicach 100-150 złotych za sztukę. Jeśli to nie pomoże, pozostaje poddać wtryskiwacz regeneracji. Najczęściej będzie kosztować od około 250 do kilkuset złotych.

Podsumowanie

Wszelkie uszkodzenia, które trapią pompowtryskiwacz, powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i usunięte. Bez tego możemy zapomnieć o dalszym, bezproblemowym poruszaniu się pojazdem. W wielu przypadkach pomaga regeneracja, a koszty takiej operacji są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku zakupu nowych wtryskiwaczy. Warto pamiętać, aby skorzystać z usług profesjonalnych i sprawdzonych firm. Również cieszących się renomą na rynku. Na tym po prostu nie można oszczędzać.

FAQ. Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się wtryskiwacz od pompowtryskiwacza?

Podstawową różnicą między wtryskiwaczem, a pompowtryskiwaczem jest sposób ich działania. Wtryski typu Common Rail (CR) umieszczone są na jednej listwie (szynie) i każdy z nich jest z nią połączony. Pompowtryskiwacze pracują natomiast oddzielnie, w związku z tym każdy z nich rozpyla samodzielnie paliwo i jest połączony z pompą wtryskową.

Jakie są objawy uszkodzenia pompowtryskiwacza?

Występuje wiele objawów wskazujących na uszkodzenie pompowtryskiwacza. Wśród nich możemy wymienić: trudności z rozruchem pojazdu, nierównomierna i głośna praca jednostki napędowej, zwiększone dymienie z rury wydechowej czy podwyższone zużycie paliwa.

Czy pompowtryskiwacze można regenerować?

Można spróbować poddać regeneracji uszkodzone pompowtryskiwacze. W tym celu należy skontaktować się z profesjonalną firmą wykonującą tego typu usługi. Dowiemy się tam jak dalece skomplikowany jest to proces i jaki może być jego koszt całkowity.

Ile kosztuje nowy pompowtryskiwacz?

Cena pompowtryskiwacza uzależniona jest ściśle od tego, z jakim typem mamy do czynienia. W konsekwencji koszt zakupu jednej sztuki może wynosić od około tysiąca, do nawet kilku tysięcy złotych. W niektórych przypadkach może okazać się, że występują chwilowe problemy z dostępnością, dlatego można rozważyć alternatywę w postaci regeneracji. Natomiast zakup używanych pompowtryskiwaczy niesie za sobą dość duże ryzyko. Nie odradzamy, jednak zalecamy zachować odpowiednią ostrożność. Ofert szukać najlepiej wśród firm, które dają gwarancję na zakupione podzespoły. Zwiększa to zdecydowanie bezpieczeństwo transakcji.