11 czerwca 2024

Praca w branży motoryzacyjnej – co sprawdzić, aby się nie rozczarować?

grafika reklamowa

Branża automotive jest jedną z najbardziej dynamicznych i rozwojowych gałęzi przemysłu w Europie. Firmy wchodzące w jej skład zajmują się szeroko pojętą produkcją pojazdów, części i akcesoriów motoryzacyjnych. Polski przemysł jest nastawiony głównie na eksport. Kluczowymi partnerami handlowymi naszego kraju są Niemcy, a także Włochy oraz Wielka Brytania. W tym artykule wyjaśnimy, kto znajdzie zatrudnienie w branży automotive i z czym dokładnie wiąże się ta praca.

Branża motoryzacyjna rośnie w oczach Polaków

Branża automotive przoduje w rankingu najbardziej atrakcyjnych sektorów dla pracowników, co potwierdza badanie Randstad Employer Brand Research 2023, przeprowadzone na próbie ponad 4,7 tysięcy osób. Aż 54% respondentów wskazało na nią jako najbardziej pożądaną do pracy.

Warto podkreślić, że to nie przypadek, że branża motoryzacyjna znalazła się na szczycie tego zestawienia. Sektor ten boryka się z niedoborem specjalistów, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych pracowników. Dodatkowo dane z 2022 roku pokazują imponujący wzrost produkcji sprzedanej w branży automotive, który osiągnął poziom ponad 203 mld złotych, jak również rekordowy eksport, przekraczający 39,7 miliarda euro. Świadczy to o stabilności i perspektywach rozwoju tego sektora, co przyciąga zarówno doświadczonych specjalistów, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę zawodową.

Twoja kariera w branży motoryzacyjnej – gdzie można pracować?

Branża automotive oferuje szereg możliwości dla pracowników o różnym doświadczeniu zawodowym. W Polsce budowane są kolejne fabryki samochodów, w tym także zakłady produkujące auta elektryczne, oferując nowe miejsca zatrudnienia. Powstają też kolejne salony samochodowe, tworząc dodatkowe stanowiska pracy.

Praca w branży motoryzacyjnej może obejmować różnorodne stanowiska, zarówno fizyczne, jak i biurowe. Fabryki rekrutują pracowników do pracy w bezpośredniej produkcji samochodów. Autoryzowane serwisy, warsztaty itp. poszukują mechaników specjalizujących się w naprawach, konserwacji i diagnostyce pojazdów. Salony samochodowe zatrudniają sprzedawców, którzy doradzają klientom w wyborze pojazdu oraz prowadzą proces sprzedaży. Atrakcyjną ścieżkę kariery w tym sektorze stanowi również możliwość pracy jako kierowca, np. w transporcie i logistyce. Dodatkowo branża automotive oferuje różnorodne stanowiska biurowe, takie jak specjaliści ds. marketingu, finansów czy obsługi klienta, zapewniając miejsca pracy dla osób z różnymi umiejętnościami i kwalifikacjami.

Jak szukać pracy w branży motoryzacyjnej?

Aby być na bieżąco z dostępnymi możliwościami zatrudnienia w tym sektorze, z pewnością warto śledzić ogłoszenia, wybierać te najbardziej interesujące i regularnie wysyłać swoje CV do potencjalnych pracodawców. W dzisiejszych czasach szukanie pracy jest łatwiejsze niż kiedyś, ponieważ wszystko można załatwić przez internet – od przeglądania ofert, aż po składanie aplikacji.

Podobnie jak przed zakupem samochodu zaleca się sprawdzenie numeru VIN, tak też przed podjęciem zatrudnienia warto zebrać informacje o pracodawcy. Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć oferty pracy jest platforma Gowork.pl. Dodatkowo serwis gromadzi recenzje opinie – przeglądając pozytywne, negatywne i neutralne komentarze na temat danego pracodawcy można w ciągu kilku minut zapoznać się z wizerunkiem firmy w oczach byłych i obecnych pracowników, a także kandydatów do pracy. I to się sprawdza.