Prawo jazdy na samochód z automatem. Czy to możliwe?

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że w Polsce istnieje coś takiego jak prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oznacza to, że po uzyskaniu takiego pozwolenia jazda autem z manualną skrzynią jest zakazana. Co to jest prawo jazdy na samochód z automatem i dla kogo może być przydatne?
Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów stają się coraz popularniejsze. DSG, CVT, MMT to już w wielu modelach standard. W przypadku samochodów elektrycznych także manualnej przekładni trudno uświadczyć.
Egzamin taki sam
Trudno się dziwić. Jazda autem, które samo zmienia biegi, dla wielu kierowców jest wygodniejsze. Nie wspominając już o jeździe wyłącznie w mieście.
Jeśli więc nie myślisz o jeździe z manualną skrzynią biegów, męczy cię to i dekoncentruje, może prawo jazdy z kodem 78 wystarczy? Takie oznaczenie na prawie jazdy wpisywane jest tym, którzy zdecydowali się na prawo jazdy na samochód z automatem. Tylko i wyłącznie z automatem.
Procedura zdawania prawa jazdy jest dokładnie taka sama jak w przypadku prawa jazdy z manualem. Różnice polegają jedynie na wyborze auta (z automatem) i cenie za szkolenie. W niektórych szkołach za taki kurs trzeba niewiele dopłacić. Dlaczego?
Jak tłumaczą właściciele szkół jazdy, taki kurs jest mniej popularny, a nie w każdej szkole jest też auta z automatyczną skrzynią biegów.
Świadomie zdecyduj
O zawiłości zawiązane z prawem jazdy na automat zapytaliśmy Marcina Kukawkę instruktora nauki jady z High Szkoła Jazdy.
– Kategorie praw jazdy są niezmienne, ale do każdej z nich można dołączyć kod ograniczenia. To trochę tak jak w przypadku jazdy w okularach czy soczewkach. Wtedy na prawie jazdy będzie kod ograniczający 01, 06. Jeśli pojawi się kod 78, oznacza, że kierowca może prowadzić auto tylko i wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. A będą w pełni precyzyjnym, może prowadzić samochód pozbawiony pedału sprzęgła – wyjaśnia Kukawka.
W przypadku okularów czy soczewek o ograniczeniu w prowadzeniu pojazdu decyduje tak naprawdę lekarz, wydając orzeczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów. W przypadku ograniczenia dot. automatycznej skrzyni biegów decyduje sam kursant, świadomie podejmując decyzję.
– Jeżeli ktoś wybiera świadomie, że chce jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów, wystarczy, że odbędzie kurs prawa jazdy np. kat. B samochodem z automatyczną skrzynią biegów i tym samochodem z automatem zda egzamin w ośrodku egzaminowania. Po tym otrzyma prawo jazdy z kodem 78, czyli może kierować pojazdami z automatem – tłumaczy Kukawka.
– W ramach ciekawostki dodam, że to samo ograniczenie może dotyczyć także motocykli. Ktoś może zdecydować i zrobić prawo jazdy kategorii AM i wtedy nie wolno mu wsiąść na motorower, który jest wyposażony w klasyczną skrzynię biegów – dodaje.
Mandat to najmniejszy problem
A jak będziemy traktowani, jeśli prawem jazdy z kodem 78 będziemy samochód z manualną skrzynią biegów?
– Jeśli mimo kodu 78 będziemy prowadzili pojazd z manualna skrzynią, to wtedy jesteśmy traktowania, jakbyśmy nie mieli w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdu, którym jedziemy. W takiej sytuacji mandat czy kontrola policyjna to najmniejsze zmartwienie, bo jeśli spowodujemy kolizję i ubezpieczyciel wystąpi w drodze regresu o zwrot wypłaconego odszkodowania, bo ustawa o OC mówi, że jeśli ktoś prowadził pojazdem bez uprawnień, to musi w drodze regresu zwrócić odszkodowanie – dodaje Kukawka.
Szybka zmiana
– Jeszcze gorsza sytuacja będzie, jeśli zamiast kolizji dojdzie do wypadku. Większość ludzi patrzy na brak uprawnień z perspektywy kontroli policyjnej. Co będzie, jeśli mnie zatrzymają? Szczerze, to jest najmniejszy problem, bo policjant zakaże dalszej jazdy i nałoży mandat. Gorzej, jeśli coś się stanie, wypadek kolizja, czy inna sytuacja, w której będą szkody lub ofiary — mówi Kukawka.

automatyczna skrzynia biegów
– Warto dodać, że jeśli mamy prawo jazdy z kodem 78, w każdej chwili możemy to ograniczenie znieść. Wystarczy, że pójdziemy do WORD-u i bez żadnego dodatkowego szkolenia czy kursu możemy zrobić prawo jazdy – dodaje.
Dla kogo prawo jazdy na samochód z automatem?
– Prowadzę szkołę jazdy od wielu lat i zauważam, że staje się ono coraz popularniejsze. Motywacje są dwie. Oczywiście pierwsza wynika z dysfunkcji fizycznej, która ogranicza potencjalnego kierowcę. W takiej sytuacji prawo jazdy na samochód z automatem otwiera nowe możliwości – wyjaśnia Kukawka.
– Druga grupa osób, to przyszli kierowcy, którzy trochę idą na łatwiznę, sądząc, że prawo jazda z automatem jest prostsza do zrobienia. Często namawiamy takie osoby podczas kursu, by jednak spróbowali prowadzić auto z manualną skrzynią biegów i ku ich własnemu zaskoczeniu, okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne i zmieniają decyzję – mówi Kukawka.