Prawo jazdy od 17. roku życia. Dobry pomysł Francuzów?

Premier Francji Elisabeth Borne zapowiedziała obniżenie do 17. roku użycia wieku, w którym można ubiegać się o prawo do samodzielnego prowadzenia samochodu – poinformował dziennik Le Figaro. Pomysł budzi jednak ogromne kontrowersje.
We Francji zmiany
„Od 1 stycznia 2024 roku będzie można zdawać egzamin na prawo jazdy i prowadzić samochód po skończeniu 17. roku życia” – oznajmiła Borne, wyrażając przekonanie, że będzie to „prawdziwy plus” dla uczącej się młodzieży. Trwają ostatnie ekspertyzy prawne, które pozwolą na modyfikację obowiązujących przepisów. (ZOBACZ, jak to wygląda w Polsce: Prawo jazdy kat. B – ile kosztuje i w jakim wieku można je robić?).
Obecnie młodzież we Francji może zdawać prawo jazdy w wieku 17 lat. Ale jest to możliwe tylko poprzez system conduite accompagnée, czyli jazdy z doświadczonym kierowcą. Konieczne jest także przejechanie 3 000 km i uczestnictwo w specjalnych, dodatkowych zajęciach edukacyjnych. Aby jednak prowadzić samodzielnie samochód, trzeba czekać do momentu osiągnięcia pełnoletności, czyli do 18. roku życia.
Zmiana przepisów ma na celu zwiększenie mobilności i niezależności młodzieży, a przez to ułatwienie im znalezienia pracy lub stażu. Premier Francji zapowiedziała także rozszerzenie na uczniów liceów zawodowych wsparcia finansowego w uzyskaniu prawa jazdy w wysokości 500 euro. Obecnie z pomocy tej mogą korzystać tylko praktykanci. (ZOBACZ też: Auta z Francji – jak je sprawdzić i sprowadzić?).
Pomysł budzi kontrowersje
Z uwagi na to, że wypadki drogowe są we Francji najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 18-24 lat, Borne zapowiedziała zwracanie szczególnej uwagi na „wymagany poziom" umożliwiający otrzymanie dokumentów zezwalających na prowadzenie auta. Podkreśliła przy tym, że w krajach sąsiednich, które obniżyły próg uzyskiwania prawa jazdy do 17. roku życia, wcale nie wzrosła liczba wypadków.
Kilka organizacji wyraziło sprzeciw wobec planów rządu. „Jest to wbrew temu, co należy zrobić, by obniżyć do 2030 r. o połowę liczbę zgonów na drogach" – oświadczył prezes Ligi przeciw Przemocy na Drogach Jean-Yves Lamant. Grupa szkół kształcących na prawo jazdy ECF wyraziła w oświadczeniu „pełne wsparcie" dla obniżenia wieku umożliwiającego uzyskanie prawa jazdy.
Oceniła jednak, że powinno temu towarzyszyć „obowiązkowe dalsze kształcenie".
Źródło: PAP