19 stycznia 2025

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) dla uchodźców z Ukrainy

prawo jazdy nauka jazdy
Zdjęcie: GettyImages.

Obywatel Ukrainy przebywający legalnie w Polsce, posiadający status UKR oraz meldunek w Polsce, ma prawo ubiegać się o Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) – dokument umożliwiający przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

Zapytanie w sprawie jasności przepisów dotyczących PKK dla obywateli Ukrainy skierowała posłanka Małgorzata Gromadzka. Wskazała na problemy interpretacyjne w starostwach, które w niektórych przypadkach żądały dodatkowych dokumentów, takich jak karta pobytu. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia obowiązujące przepisy dotyczące profilu kandydata na kierowcę.

PKK dla obywateli Ukrainy – wystarczy legalny pobyt

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że warunkiem koniecznym jest legalność pobytu. W przypadku osób ze statusem UKR jest zapewnione do 30 września 2025 r. Resort wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami o PKK może ubiegać się osoba zamieszkała w Polsce, która przebywa na jej terytorium przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym. Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, status UKR, nadawany na podstawie numeru PESEL, potwierdza legalność pobytu. W praktyce oznacza to, że uchodźcy mogą korzystać z takich samych praw, jak obywatele Polski w zakresie zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami.

Dokumenty potwierdzające pobyt i tożsamość

Ministerstwo przypomina, że dokument elektroniczny diia.pl, dostępny w aplikacji mObywatel, może być używany do potwierdzania legalności pobytu. Przydatny jest również przy wydawaniu lub wymianie prawa jazdy. Co istotne, umożliwia również uzyskanie profilu kandydata na kierowcę, który jest niezbędny do zdobycia uprawnień do prowadzenia pojazdów. Informacja dotycząca zasad pobytu osoby ze statusem UKR znajduje się również na stronie internetowej Urzędu do spraw cudzoziemców.

Egzamin dla obcokrajowców

Egzamin na prawo jazdy, sprawdzający wiedzę teoretyczną, można zdawać nie tylko w języku polskim. Oprócz angielskiego i niemieckiego, test dostępny jest również w języku ukraińskim. Podczas egzaminu teoretycznego kursantowi nie może towarzyszyć tłumacz przysięgły, jednak w części praktycznej jego obecność jest już dozwolona. Dzięki temu znajomość języka polskiego nie jest konieczna do zdobycia prawa jazdy. Jedyne, co należy zrobić, to zgłosić w Ośrodku Ruchu Drogowego chęć zdawania egzaminu w jednym z dostępnych języków.