25 kwietnia 2025

Przyczepa uszkodziła auto? Sprawdź, jak napisać oświadczenie po stłuczce

kolizja
Zdjęcie: GettyImages.

W przypadku klasycznej stłuczki dwóch aut sprawa jest dość prosta. Szkoda jest likwidowana z OC pojazdu sprawcy. Sytuacja komplikuje się, jeśli to przyczepa wyrządziła szkodę. Wyjaśniamy, jak należy spisać protokół szkody.

Manewrowanie przyczepą, szczególnie cofanie, niesie spore ryzyko uszkodzenia innego pojazdu. Jednak sytuacji, w których przyczepa uszkodziła auto, może być więcej. Do szkody może dojść także podczas podpinania jej do samochodu, a nawet w trakcie postoju – np. gdy niezabezpieczona stoczy się na inny pojazd. To właśnie te okoliczności decydują o tym, z której polisy – samochodu czy przyczepy – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Definiuje to także, jak należy spisać oświadczenie.

Podczas ciągnięcia przyczepa uszkodziła auto – kto płaci?

Odpowiedzialność za szkody spowodowane ruchem zespołu pojazdów – na przykład samochodu z podpiętą przyczepą – została szczegółowo uregulowana w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z art. 37 ubezpieczyciel pojazdu ciągnącego odpowiada za szkodę, jeśli w chwili zdarzenia przyczepa była połączona z pojazdem silnikowym. Ewentualnie gdy właśnie się od niego odłączyła, ale nadal się toczyła. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z polisy OC pojazdu, który ciągnął przyczepę.

Przykładowo, jeśli przyczepa uderzy w inny pojazd lub spadnie z niej ładunek – nawet jeśli sam samochód nie uczestniczył bezpośrednio w kolizji – odpowiedzialność spoczywa na ubezpieczycielu, u którego wykupiono polisę OC pojazdu ciągnącego.

Podpięta do auta przyczepa uszkodziła auto – jak spisać oświadczenie?

Jeśli do szkody doszło, gdy kierowca ciągnął przyczepę lub gdy ta odłączyła się od pojazdu, kluczowe znaczenie ma pojazd ciągnący, tzw. holownik. Nie ma więc znaczenia, że to auto nie ma żadnych uszkodzeń. Tak jak w każdym oświadczeniu, powinny się więc znaleźć dane samochodu ciągnącego przyczepę. Szczególnie numer rejestracyjny oraz nazwa i numer polisy oraz jego właściciel. Tradycyjnie trzeba także podać dane osobowe kierowcy (imię, nazwisko i PESEL).

To jednak nie koniec. Koniecznie trzeba wpisać także dane przyczepy – tak samo jak dla „holownika”. Oczywiście w opisie przebiegu zdarzenia nie może zabraknąć informacji o przyczepie. Błędem jest pominięcie tego aspektu, nawet jeśli szkoda będzie likwidowana z OC auta ciągnącego przyczepę.

Na stronie UFG, po wpisaniu numeru rejestracyjnego, można sprawdzić nie tylko, czy auto lub przyczepa mają aktualną polisę, ale także poznać nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy.

Przyczepa niepołączona z autem – jak spisać oświadczenie?

W sytuacji, gdy przyczepa nie jest podpięta do samochodu, ewentualne szkody są likwidowane z jej OC. Jeśli więc kierowca w trakcie spinania czy rozpinania jej z samochodem zahaczy o inne auto – jest to już klasyczna szkoda. Tak samo dzieje się, gdy zaparkowana, ale niezabezpieczona przyczepa stoczy się i uderzy w inny samochód. Tu spisanie oświadczenia jest dość proste. Trzeba podać dane przyczepy oraz jej użytkownika – osoby, która ją „ręcznie” przestawiała. Szkodę trzeba będzie zgłosić do firmy, która wystawiła polisę na przyczepę.

Uwaga! W oświadczeniu warto dokładnie opisać przebieg zdarzenia. Z naciskiem na to, że przyczepa nie była złączona z pojazdem lub też nie odpięła się od niego samoczynnie. To ułatwi i przyspieszy wypłatę należności.

Ograniczona odpowiedzialność z OC dla zespołu pojazdów

Jeśli ciągnięta przyczepa uszkodzi pojazd ciągnący, nie ma możliwości uzyskania odszkodowania z polisy OC. Ustawa wyłącza bowiem odpowiedzialność za szkody powstałe w pojeździe ciągnącym i ciągniętej przyczepie.

Co więcej, jeśli to pojazd ciągnący doprowadzi do kolizji, w wyniku której przyczepa uszkodzi inny samochód, odszkodowanie otrzyma jedynie osoba trzecia. Będzie to uczestnik zdarzenia, który nie był częścią zespołu pojazdów. Kierowca auta ciągnącego oraz właściciel przyczepy nie mogą w takim przypadku liczyć na wypłatę z OC.