2 marca 2025

Punkty karne – nie zawsze przedawniają się po roku

policja mandat
Zdjęcie: Lubuska Policja.

Teoretycznie punkty karne znikają z konta kierowcy po 12 miesiącach. Jednak w praktyce często pozostają na dłużej. Co więcej, dzieje się tak nawet wtedy, gdy mandat zostanie zapłacony terminowo.

Obecnie obowiązuje zasada, że bieg przedawnienia punktów rozpoczyna się z chwilą ukarania, ale tylko pod warunkiem opłacenia grzywny. Zgodnie z przepisami punkty znikają po roku z konta kierowcy, a okres ten liczony jest od daty wpływu należności. W praktyce oznacza to, że na ich wymazanie trzeba czekać często dłużej niż 12 miesięcy.

Punkty znikają po roku, ale od daty wpłaty

Warto pamiętać, że ukarany kierowca ma 7 dni na zapłatę mandatu. Oczywiście nie musi czekać całego tygodnia, ale ma do tego prawo. Jeśli jednak zapłaci w ostatnim możliwym terminie, punkty karne pozostaną na jego koncie dłużej. Znikną dopiero po roku i tygodniu, a czasem nawet później – jeśli wpłata zostanie zaksięgowana dopiero po weekendzie lub świętach. Kilka dodatkowych dni zwykle nie robi większej różnicy, ale w niektórych przypadkach może to doprowadzić do przekroczenia limitu, zwłaszcza u kierowców nagminnie łamiących przepisy.

Jedynym sposobem na gwarancję szybkiego usunięcia punktów po roku jest natychmiastowa płatność kartą w radiowozie tuż po otrzymaniu mandatu.

Sprawa w sądzie – punkty nawet przez 4 lata

Kierowca, który nie zgadza się z mandatem, ma prawo odmówić jego przyjęcia i skierować sprawę do sądu. Jeśli jednak zostanie uznany za winnego, punkty mogą pozostać na jego koncie nawet przez ponad 4 lata. Jak to możliwe?

Punkty karne w takim przypadku są wpisem tymczasowym. Jeśli sąd uniewinni kierowcę, zostają usunięte. Jednak w przypadku skazania, po uprawomocnieniu się wyroku wpis tymczasowy staje się ostateczny. Dopiero od tej daty – a dokładnie od momentu zapłaty grzywny – zaczyna się roczny bieg przedawnienia punktów. Warto zauważyć, że służby mają rok na skierowanie sprawy do sądu. Ten ma dwa lata na wydanie wyroku, a kierowca 30 dni na zapłatę grzywny.

To oznacza, że punkty mogą zniknąć dopiero po 4 latach i jednym miesiącu od wykroczenia! Co prawda przez pierwsze trzy lata są one nieaktywne, ale wciąż figurują w systemie, czekając na „aktywację".

Punkty znikają po roku – ale tylko po pełnej zapłacie

Ustawodawca pozwala na rozłożenie grzywny na raty, jednak nie przewidział, że wydłuża to okres przedawnienia punktów. Osoby, które zwlekają z płatnością lub rozkładają mandat na raty, mogą usunąć punkty dopiero po roku od momentu całkowitej spłaty należności.

Kierowcy czasem przez pomyłkę nie opłacają pełnej kwoty mandatu. Niestety, często dopiero po roku dowiadują się o konsekwencjach, gdy punkty nadal widnieją w systemie. Dopiero dopłata brakującej kwoty uruchamia „zegar” przedawnienia.