6 czerwca 2024

Rekalkulacja składki w OC – sprawdź, kiedy zapłacisz więcej za ubezpieczenie

polisa OC pieniądze
Zdjęcie: GettyImages.

Kupiłeś już obowiązkową polisę komunikacyjną? Nawet w trakcie obowiązywania ubezpieczenia firma może zmienić wycenę składki. Z taniego OC może ono stać się bardzo drogie.

Kupując ubezpieczenie OC, większość kierowców szuka najtańszej polisy. Kierują się zasadą: po co przepłacać za to samo. Co więcej, czasem kierowcy, aby zaoszczędzić, mijają się z prawdą podczas podawania informacji niezbędnych ubezpieczycielowi do wyliczenia składki. Jeśli jednak to wyjdzie na jaw, grozi im rekalkulacja składki w OC. To oznacza, że oferta, która miała być najtańsza, może kosztować o wiele więcej niż średnia cena rynkowa.

Rekalkulacja składki w OC – kiedy jest stosowana?

Podczas zakupu polisy często trzeba podać liczbę szkód, a nawet ich daty. Oczywiście, ubezpieczyciel weryfikuje te dane, ale nie musi tego zrobić natychmiast. Jeśli jednak właściciel auta minie się z prawdą, nawet nieświadomie, zwykle oznacza to rekalkulację składki, czyli podniesienie ceny polisy już po jej zakupie.


Jednak nieprawdziwe dane mogą również dotyczyć podania wieku dodatkowego użytkownika auta. Zwykle, gdy za kierownicę auta siada osoba poniżej 24 lat, stosowana jest wyższa składka. A co jeśli zostanie zatajona taka informacja? Póki nie dojdzie do stłuczki, praktycznie nie grożą żadne konsekwencje. Jeśli jednak sprawcą będzie młody kierowca, który nie został ujęty we wniosku, ubezpieczenie OC zadziała, ale będą z tym związane dodatkowe koszty. W tym przypadku ubezpieczyciel obliczy na nowo cenę polisy i zażąda dopłaty.

Podobna procedura może być zastosowana, jeśli zostanie podana nieprawdziwa informacja dotycząca miejsca użytkowania pojazdu. Pokusa jest, ponieważ zwykle płaci się mniej za OC, jeśli mieszkamy poza metropoliami.

Rekalkulacja składki w OC po zakupie pojazdu

Kupując samochód, jego poprzedni właściciel ma obowiązek przekazać nam również polisę OC. Nowy nabywca w ten sposób oszczędza, ponieważ nie musi płacić za swoje ubezpieczenie. To jednak nie oznacza, że obędzie się bez żadnych wydatków.

Ubezpieczyciel w tym przypadku również ma prawo do rekalkulacji składki w OC, biorąc pod uwagę nowego właściciela. Oczywiście, raczej należy spodziewać się dopłaty niż zwrotu środków. W tym drugim przypadku firma raczej nie będzie się chwalić, że dokonała nowej wyceny, która jest korzystniejsza dla klienta.

Zmiana ceny zwykle pod koniec umowy

Firma ma prawo dokonać rekalkulacji w każdym momencie trwania ubezpieczenia. Dość często wezwanie do zapłaty trafia do kierowcy tuż przed zakończeniem umowy. Powód? Teoretycznie można się odwołać, ale zwykle nie będzie to skuteczne. Zazwyczaj trudno też wtedy zmienić ubezpieczyciela na tańszego.

CZYTAJ TEŻ: Serwis UFG – sprawdź polisę i historię ubezpieczenia

Z tego powodu po zakupie pojazdu z przejętym OC, należy samodzielnie wystąpić do firmy asekuracyjnej o ponowną wycenę. Natomiast wybierając OC, nie warto mijać się z prawdą przy podawaniu informacji wymaganych przez ubezpieczyciela, ponieważ zamiast oszczędności w rzeczywistości przepłacimy za polisę.