Rynek motocykli – czerwiec ’22. Rekordowa sprzedaż motocykli, motorowery na minusie.
Rynek motocykli – czerwiec ’22. 3241 rejestracji nowych motocykli w czerwcu – to nie tylko wzrost o prawie 14 proc. rok do roku, ale nowy rekord sprzedaży w Polsce. Wg danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, tak dobrych wyników nie było od 2005 roku.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku motorowerów, gdzie wyniki rejestracji rok do roku, są o ponad 10 proc. gorsze. Czy Polacy coraz częściej wybierają motocykle ze względu na ceny paliwa? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Ale faktem jest, że największą popularnością cieszą się 125-tki, czyli klasa motocykli, z których można korzystać na podstawie prawa jazdy kategorii B (posiadanego minimum 3 lata). A na przykład w warunkach miejskich, jednoślad może być ciekawą alternatywą dla komunikacji zbiorowej czy roweru.
Rośnie import
Łatwość parkowania, korzystanie z buspasów, dużo mniejsze koszty paliwa – to podstawowe korzyści. A do tego pojazd, który zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim daje dodatkową frajdę z przemieszczania się. Zwolenników tej teorii najwyraźniej nie brakuje, bo wg IBRM Samar, także na rynku motocykli używanych widać zainteresowanie. Od początku roku do Polski sprowadzono prawie 41 tys. jednośladów zza granicy.
Liderem popularności na OTOMOTO są motocykle Honda (18,8 proc. wyświetleń). Niewiele mniej użytkowników było w czerwcu zainteresowanych pojazdami Yamaha (18,0 proc. wyświetleń). Na dalszych miejscach uplasowało się Suzuki (10,1 proc. wyświetleń) oraz BMW (9,7 proc.). Te cztery marki są też najczęściej oferowanymi do sprzedaży pojazdami, chociaż w tym zestawieniu Yamaha minimalnie wyprzedziła w czerwcu Hondę (15,1 proc. wystawionych ogłoszeń). Jeżeli chodzi o konkretne modele, to niezmiennie wygrywa Honda CBR (3,4 proc. wyświetleń ogłoszeń), przed Yamahą MT (2,3 proc. wyświetleń) oraz dwoma motocyklami ze stajni BMW: modelem R oraz GS (oba po 2 proc. wyświetleń ogłoszeń).
Samochody stare, motocykle nowe. Prawie
Najwięcej ofert sprzedaży w czerwcu to motocykle nowe lub prawie nowe, z roczników 2021-2022 (36,5 proc. wystawionych ogłoszeń). I one też cieszyły się relatywnie największym zainteresowaniem (19,5 proc. wyświetleń). Należy jednak odnotować, że aż 16,2 proc. wyświetleń dotyczyło egzemplarzy z roczników 2003-2007. Adekwatnie do wieku, największa liczba ofert to jednoślady z przebiegiem < 100 kilometrów (36,2 proc. wystawionych ogłoszeń).
Na rynku motocykli nie widać tak dynamicznych zmian cenowych, jak na przykład w segmencie samochodów. Nadal najpopularniejsze są oferty sprzedaży za 10 – 15 tys. złotych (15,5 proc. wystawionych ogłoszeń) i te cieszą się największym zainteresowaniem. Porównując jednak rok do roku, zwiększa się oferta pojazdów droższych. Na drugim miejscu dostępności ofert w czerwcu były pojazdy za 15 – 20 tys. złotych (11,7 proc. wystawionych ogłoszeń). Rośnie też podaż motocykli najdroższych, za ponad 50 000 złotych (16,5 proc. wystawionych ogłoszeń w czerwcu, wzrost o 4,4 p.p. rok do roku).
Enduro czy chopper?
Niezmiennie najpopularniejszym typem motocykli pozostają touringi (21,6 proc. wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu pod względem zainteresowania w czerwcu był typ naked (17,5 proc. wyświetleń), a na trzecim choppery (15,1 proc. wyświetleń). Wbrew danym o rejestracjach, rośnie popularności skuterów (12,9 proc. wyświetleń, wzrost o 1,4 p.p. rok do roku).
Rynek motocykli zdecydowanie zdominowały silniki benzynowe (98,1 proc. ofert sprzedaży). Pojazdy elektryczne stanowiły zaledwie 1,8 proc. wystawionych ogłoszeń.