Samochody dostawcze – styczeń’23. Iveco dogania Renault w rankingu OTOMOTO.

Samochody dostawcze notują udany początek roku. Wg PZPM, w styczniu zarejestrowano 5170 nowych pojazdów do 3,5 tony, co stanowi wzrost o prawie 15 proc. proc. Czy to oznaka lepszych nastrojów wśród przedsiębiorców i przełamanie niekorzystnych trendów na rynku?
Lepszy historycznie był tylko styczeń w 2019 roku. Czy to zatem pozytywny sygnał na przyszłość? Zbyt wcześnie na takie wnioski, bo wiele zależy od sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej w najbliższych miesiącach.
Poziom stóp procentowych, a przede wszystkim kurs polskiego złotego – to najważniejsze czynniki, które będą miały wpływ na ceny samochodów w 2023 roku. Eksperci spodziewają się, że nadal będziemy obserwować wzrost cen, ale już prawdopodobnie na mniejszą skalę, niż w ubiegłym roku.
Dużo zależy też od rozwoju sytuacji w Ukrainie, a także rozmów Polski z Brukselą na temat środków z KPO. To czynniki, które zdecydują w najbliższych miesiącach o sile polskiej waluty, a co za tym idzie o cenach samochodów i nastrojach wśród przedsiębiorców. Te, po styczniowych wynikach rejestracji, wydają się nie najgorsze.
Renault, Fiat i Mercedes
Na OTOMOTO liderem zainteresowania w kategorii samochody dostawcze pozostaje marka Renault (14,2 proc. wyświetleń ogłoszeń), ale po piętach depcze jej Iveco (14,1 proc. wyświetleń). Trzeci w zestawieniu Mercedes-Benz odnotował w styczniu 11,9 proc. wyświetleń ogłoszeń swoich pojazdów. Najłatwiej dostępne były samochody Renault (13,6 proc. wystawionych ogłoszeń), a na drugim miejscu auta spod znaku Fiata (13,1 proc. ofert).
Niezmiennie największe zainteresowanie dotyczy zabudowy typu furgon/blaszak (38,5 proc. wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu, mimo pory roku, znajdują się kampery (22,4 proc. wyświetleń). Kolejne miejsca zajmują autolawety i plandeki (odpowiednio 8,1 proc. i 7,3 proc. wyświetleń ogłoszeń).
Dominują diesle
Zaledwie 5,3 proc. wystawionych ogłoszeń to samochody elektryczne. Na rynku dostawczaków nadal dominują silniki Diesla (89 proc. ofert sprzedaży) i one cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych kupujących (91,4 proc. wyświetleń ogłoszeń). Zdecydowanie łatwiej kupić też samochód dostawczy z manualną skrzynią biegów (76,5 proc. wystawionych ogłoszeń).
Najwięcej, bo 39 proc. ofert sprzedaży to samochody dostawcze za ponad 200 tys. złotych i one cieszyły się w styczniu największym zainteresowaniem użytkowników (54,4 proc. wyświetleń). Nieco mniej było samochodów z przedziału 150 – 200 tys. złotych (32,9 proc. ofert).
Samochody dostawcze - styczeń'23 - GALERIA




