12 lutego 2025

Ryzykowne holowanie. W takiej sytuacji stłuczka może oznaczać problemy z odszkodowaniem

linka hol auto kierowca kobieta
Zdjęcie: GettyImages.

Ktoś prosi o pomoc w holowaniu jego auta lub chcesz samodzielnie przetransportować swój uszkodzony pojazd do naprawy? Zastanów się, czy warto. Kolizja podczas holowania to spory problem, zwłaszcza dla kierowcy ciągnącego zepsuty pojazd.

Holowanie pojazdów jest ściśle regulowane przez przepisy kodeksu drogowego. Kierowca holujący inne auto musi zachować szczególną ostrożność i przestrzegać obowiązujących przepisów. Co się jednak stanie, jeśli przydarzy się stłuczka podczas holowania pojazdu?

Holowanie pojazdu – pamiętaj o przepisach

Pojazd holujący nie może poruszać się z prędkością większą niż 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. W trakcie holowania światła mijania w pojeździe holującym muszą być włączone przez całą podróż. Niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia.

Jeśli pojazd jest holowany na połączeniu sztywnym, przynajmniej jeden z jego układów hamulcowych musi działać. W przypadku połączenia giętkiego oba układy hamulcowe muszą być sprawne. Odległość między pojazdami nie może przekraczać 3 metrów w przypadku połączenia sztywnego, a w przypadku połączenia giętkiego musi wynosić od 4 do 6 metrów.

Połączenie powinno być odpowiednio oznakowane, np. białymi i czerwonymi pasami lub żółtą albo czerwoną chorągiewką. Uszkodzony pojazd, z wyjątkiem motocykli, powinien być oznaczony trójkątem odblaskowym, a w warunkach niedostatecznej widoczności – dodatkowo światłami pozycyjnymi. Alternatywnie może emitować żółte sygnały błyskowe widoczne dla innych uczestników ruchu.

Zakazy dotyczące holowania

Przepisy zabraniają holowania pojazdów z niesprawnymi układem kierowniczym lub hamulcowym, chyba że sposób holowania wyklucza konieczność ich użycia. Nie wolno holować pojazdów za pomocą połączenia giętkiego, jeśli ich układ hamulcowy wymaga pracy unieruchomionego silnika. Zakazuje się również:

  • holowania więcej niż jednego pojazdu
  • holowania pojazdem z przyczepą lub naczepą
  • holowania na autostradzie, z wyjątkiem pojazdów specjalnych, które mogą przetransportować auto do najbliższego wyjazdu lub MOP-u

Jeżeli sposób holowania wyklucza konieczność kierowania pojazdem holowanym lub użycia jego hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu holującego.

Stłuczka podczas holowania pojazdu – ryzyko dla holującego

Kierowca pojazdu holującego nie zawsze uniknie stłuczki, nawet jeśli przestrzega zasad. W razie kolizji ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone przez pojazd holowany z polisy OC pojazdu holującego – nawet jeśli winę ponosi kierowca auta ciągniętego.

Ta zasada działa również wtedy, gdy pojazd holowany zerwie się z linki i spowoduje szkody, zanim się zatrzyma.

Stłuczka podczas holowania pojazdu – ryzyko dla holowanego

Jeśli holowany pojazd uderzy w holownik, nie ma możliwości uzyskania odszkodowania z polisy OC. Ustawa wyłącza bowiem odpowiedzialność za szkody powstałe w holowniku i holowanym pojeździe. Co więcej, gdy holownik doprowadzi do kolizji, w wyniku której holowane auto uderzy w inny pojazd, odszkodowanie otrzyma jedynie poszkodowany, który nie brał udziału w holowaniu.

Kierowca auta holowanego nie ma w takiej sytuacji prawa do rekompensaty. Wynika to z art. 37 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.