15 maja 2023

„To na kolację i będzie po sprawie” – chciał przekupić policjantów. Co za to grozi?

Pijany kierowca Daewoo chciał przekupić policjantów. Fot. Pixabay
Pijany kierowca Daewoo chciał przekupić policjantów. Fot. Pixabay

59-latek został zatrzymany przez policję do kontroli. Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Żeby uniknąć kary, próbował przekupić funkcjonariuszy. Co za to grozi?

Próba przekupstwa

Policjanci z Sycowa patrolowali gminę Dziadowa Kłoda (powiat oleśnicki). Gdy na ich widok kierowca Daewoo gwałtownie przyspieszył, postanowili go zatrzymać do kontroli. Okazało się, że jest pijany, a badanie alkomatem wykazało niemal 2 promile w jego organizmie. (PRZECZYTAJ też: Jazda po alkoholu – co nam za to grozi?).

59-letni mieszkaniec powiatu oleśnickiego za jazdę pod wpływem alkoholu stracił prawo jazdy. Nie chciał się jednak zbyt łatwo poddać i aby uniknąć kłopotów zdecydował się na próbę wręczenia łapówki. Wyciągnął z kieszeni 160 złotych, informując przy tym policjantów, że „to na kolację i będzie po sprawie”.

Co mu grozi?

Funkcjonariusze nie przyjęli łapówki. Pieniądze zabezpieczyli jako dowód w sprawie. To jednak nie spodobało się 59-latkowi, który nagle zmienił swoje zachowanie. Stał się agresywny, wielokrotnie znieważając policjantów. „Po wykonanych czynnościach kierujący został osadzony w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych” – czytamy w komunikacie policji.

Mieszkaniec powiatu oleśnickiego po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty, jednak się do nich nie przyznał. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Surowe kary za próbę wręczenia łapówki policjantowi

Korupcja wciąż istnieje. Prób przekupstwa jest co prawda coraz mniej, ze względu na coraz większą transparentność i możliwości weryfikacji działania poszczególnych służb, ale wciąż się one zdarzają. Według statystyk, najwięcej takich akcji podejmują pijani kierowcy zatrzymani na gorącym uczynku.

Kodeks karny przestępstwo przekupstwa reguluje w art. 229:

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.

Rozpiętość kary jest jednak dość duża. Funkcjonariusz przekazuje sprawę do sądu, a ten decyduje o skali szkodliwości działania kierowcy. W przypadku czystej karty karnej, można się on spodziewać wyroku w zawieszeniu.