Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym – pięć ofiar śmiertelnych. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Na skrzyżowaniach dróg i torów kolejowych codziennie dochodzi do 12 niebezpiecznych sytuacji, zwykle z winy kierowców. Niestety mandat i punkty karne to najmniejsza kara za nieprzestrzeganie przepisów.
W 2023 roku na przejazdach kolejowo-drogowych oraz przejściach doszło do 190 wypadków. To oznacza wzrost o 9 zdarzeń w porównaniu do roku 2022. W wyniku tych wypadków zginęło 39 osób, czyli o dwie mniej niż rok wcześniej.
Od dawna główną przyczyną takich zdarzeń jest brak zachowania przez kierowców odpowiedniej ostrożności podczas wjazdu na przejazd. Według kolejarzy codziennie dochodzi średnio do około 12 niebezpiecznych incydentów na przejazdach kolejowo-drogowych, wynikających z niewłaściwego zachowania użytkowników dróg. Każdy z nich to potencjalne zagrożenie wypadkiem.
Wypadek na przejeździe – zginęła rodzina
Prawdopodobnie brak uwagi był przyczyną wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Karwica Mazurska. 3 listopada kierowca Volvo XC90 wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg pasażerski relacji Białystok-Gdynia Główna. W pojeździe znajdowało się pięć osób – dwoje dorosłych oraz trójka dzieci. Nie mieli szans na przeżycie; wszyscy zginęli na miejscu.
Pociągiem podróżowało 528 osób, z których żadna nie doznała obrażeń. Obecnie policja, pod nadzorem prokuratury, prowadzi dochodzenie mające na celu wyjaśnienie okoliczności wypadku.
Wypadek na przejeździe – można zapobiec
Należy pamiętać, że kodeks ruchu drogowego szczegółowo określa, jak należy się zachować podczas pokonywania torów. Przepisy wymagają, aby „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność”.
Dodatkowo, przed wjechaniem na tory kierowca powinien upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz „podjąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeśli z powodu mgły lub innych utrudnień widoczność jest ograniczona”. Kierowca jest także zobowiązany do dostosowania prędkości pojazdu tak, aby mógł zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy sygnały bądź urządzenia zabraniają wjazdu na przejazd.
Zakazy na przejeździe
Na przejeździe kolejowym kierowca nie może:
- objeżdżać opuszczonych zapór lub półzapór ani wjeżdżać na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone
- wjeżdżać na przejazd, jeśli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy
- wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim
- omijać pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeśli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnych kierunków ruchu
Należy również pamiętać, że w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym kierowca musi niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeśli to niemożliwe, ostrzec nadjeżdżający pojazd szynowy o niebezpieczeństwie.
Przejazd kolejowy – mandaty
Ignorowanie zakazów objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjazdu na przejazd, jeśli podnoszenie lub ich zamykanie, grozi mandatem 2000 zł oraz 15 punktami karnymi. W przypadku recydywy kara rośnie do 4000 zł! Warto pamiętać, że na przejazdach kolejowych działa zwykle monitoring. Jest ryzyko, że mandat przyjdzie do nas nawet po kilku miesiącach.