15 listopada 2023

Wygłuszenie maski – na czym polega? Czy warto?

Wygłuszenie maski
Źródło: SOUND ART Michał Wadowski

Odpowiednie wyciszenie samochodu to nie tylko ingerencja w elementy tapicerki, takie jak np. boczki drzwiowe. Bardzo często kolejnymi miejscami, nad którymi warto się skupić, są nadkola i wygłuszenie maski.

Na czym polega wygłuszenie maski?

Nawet jeśli w samochodzie zastosowano fabryczne wygłuszenie maski, to można pokusić się o dodatkowe wyciszenie pokrywy silnika. W tym celu wewnętrzną część maski wykleja się specjalnymi matami wygłuszającymi, używanymi np. przy montażu komponentów zestawu car-audio.

Czym wygłuszyć maskę samochodu? Materiały wygłuszające maskę samochodu

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że pod maską panuje wysoka temperatura. Nie można więc użyć do jej wyciszenia byle jakiego materiału. Raz, że nie przyniesie to żadnych rezultatów, a dwa jest po prostu niebezpieczne i w ekstremalnych przypadkach może grozić nawet pożarem.

Do wygłuszenia maski służą mata butylowa i pianka poliuretanowa. Dostępne są bez problemu w większości specjalistycznych sklepów. Kupuje się je oczywiście w przeliczeniu na metry kwadratowe. W przypadku kompleksowego wygłuszenia większości elementów samochodu koszt samych materiałów spokojnie potrafi przekroczyć barierę 1000 zł. Zlecenie wyciszenia pojazdu profesjonalnej firmie może oznaczać wydatek nawet kilku tysięcy złotych.

Jak wygłuszyć maskę? Poradnik krok po kroku

Wygłuszenie maski nie jest skomplikowane, ale wymaga odrobiny skupienia. W tym celu:

  • demontujemy stare, fabryczne wygłuszenie (jeśli występuje)
  • oczyszczamy i odtłuszczamy (np. benzyną ekstrakcyjną) wewnętrzną powierzchnię maski
  • wszystkie otwory w masce wypełniamy matą butylową, którą odpowiednio docinamy
  • pamiętajmy, aby w trakcie wykonywania powyższej czynności nie zakleić otworów montażowych, w których umieszczane są spinki
  • naklejoną matę możemy mocno docisnąć, aby dobrze przyległa do powierzchni
  • następnie używamy pianki poliuretanowej, którą naklejamy na całą, wewnętrzną powierzchnię maski. Ze względu na rozmiary maski, warto odrysować sobie wcześniej na papierze lub kartonie jej kształt i dociąć piankę przed jej naklejeniem. Jeśli w trakcie wykonywania drugiego etapu prac pozostawiliśmy otwory montażowe, to możemy na wyklejoną matami maskę nałożyć fabryczne wygłuszenie.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, żeby nie próbować odklejać i naklejać ponownie wymienionych elementów. Klej na nich jest co prawda bardzo silny, ale zrywając matę czy piankę, możemy uszkodzić ich strukturę i sprawić, że nie będą miały takich właściwości jak wcześniej.

Czy warto wygłuszać maskę silnika?

Maskę silnika zdecydowanie warto wygłuszyć, jeśli temu samemu procesowi poddajemy inne elementy auta. Wyciszenie świetnie sprawdzi się również w przypadku np. starszych diesli, których charakterystyczny klekot może niektórych irytować. Kolejna kwestia to szybsze nagrzewanie się silnika i wolniejsze wychładzanie, a także zmniejszenie odczuwanych drgań. Stosujmy do tego celu materiały najwyższej jakości. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby przeprowadzić taki zabieg, oddajmy samochód w ręce specjalistów.

Wygłuszenie maski – gdzie kupić matę wygłuszającą?

Matę wygłuszającą bez problemu kupimy w specjalistycznych sklepach oferujących akcesoria car-audio lub sprzedających tylko i wyłącznie elementy wygłuszające. Największą ofertę produktów znajdziemy oczywiście w wielu sklepach internetowych. W ofercie są tam zarówno maty butylowe, pianki akustyczne, jak i inne z tym związane akcesoria.

Naprawa wygłuszenia maski silnika

Jeśli chodzi o standardowe, fabryczne wygłuszenie maski, to tak naprawdę jedyną metodą na naprawę uszkodzonego elementu jest użycie specjalnej taśmy. Dziury wygryzione przez zwierzęta czy pęknięcia materiału można skutecznie zamaskować mocną taśmą przemysłową. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie trwałe i wygląda mało estetycznie. Tym bardziej że koszt używanego wygłuszenia maski w wielu przypadkach nie jest wygórowany.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy wygłuszenie maski coś daje?

Wygłuszenie maski skutecznie ogranicza hałas generowany przez jednostkę napędową. Dlatego bardzo często stosowane jest fabrycznie w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Oprócz tego wpływa na odpowiednie utrzymywanie temperatury silnika i jego wolniejsze wychładzanie, czyli odpowiednią termoizolację.

Ile decybeli mniej daje wygłuszenie maski?

Może to być wartość oscylująca w granicach np. 1 decybela (dB). Wydaje się, że to niewiele, jednak należy pamiętać, że 0 dB to cisza absolutna, a powyżej 100 dB to już bardzo silne hałasy, takie jak np. wybuch czy odgłos silnika startującego samolotu. Co to oznacza? W tym przypadku zmniejszenie hałasu o 1 dB odpowiada wyciszeniu o prawie 30% w stosunku w porównaniu do stanu wyjściowego. A to już w pełni satysfakcjonujący wynik.

Jak najlepiej wyciszyć komorę silnika?

Kompleksowe wyciszenie komory silnika nie ogranicza się jedynie do maski. Ściana grodziowa, jej okolice i wszelkie inne mniej widoczne zakamarki, to kolejne miejsca, w których można przeprowadzić ten zabieg, używając specjalnych mat, które są przeznaczone do tego celu.