9 kwietnia 2024

Wymagana odległość – pamiętaj o dystansie

znak wymagany dystans odległość
Zdjęcie: GettyImages.

Przepisy drogowe pełne są wymiarów w metrach, co utrudnia ich zapamiętanie. Choć znajomość tych wartości jest kluczowa dla bezpieczeństwa, kodeks ruchu nie zawsze jest jasny i precyzyjny.

Zwykle, według przepisów, mamy obowiązek utrzymywania „bezpiecznego odstępu” np. przy wyprzedzaniu. To kierowca sam musi go oszacować. Czasem, nawet jeśli jest podany wymagany dystans, brakuje jasnych wytycznych. Podczas parkowania przy skrzyżowaniu trzeba zachować minimum 10 m wolnej przestrzeni. Niestety, jak to zmierzyć na łuku drogi, tego nie przepisy nie wyjaśniają. Nie zmienia to faktu, że trzeba pamiętać, jaka jest wymagana odległość w danej sytuacji. Oto najważniejsze dystanse.

Wymagana odległość od poprzedzającego auta

Zgodnie z przepisami kierowcy mają obowiązek „utrzymywania odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu". To kierowca decyduje, jak blisko zderzaka innego auta się „trzyma”. Jeśli doprowadzi do kolizji (najedzie na tył), oznacza to, że dystans był zbyt mały.

Ustawodawca jasno określa wymaganą odległość od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą i drogą ekspresową. W tym przypadku kierowca musi zachować bezpieczny odstęp wynoszący połowę aktualnej prędkości wyrażoną w metrach. Oznacza to, że: przy prędkości 140 km/h minimalny odstęp to 70 metrów, dla 120 km/h wynosi 60 metrów.

Odległość przy wyprzedzaniu

Wyprzedzając inne auta trzeba utrzymać bezpieczny dystans. Ten jednak nie jest sprecyzowany. Jeśli jednak chcemy wyprzedzić rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenia transportu osobistego, osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumnę pieszych, należy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.

Dystans przy parkowaniu

Podczas parkowania autem na chodniku, piesi muszą mieć zapewnione przejście o szerokości minimum 1,5 m. Warto pamiętać, że mogą tam wjeżdżać tylko auta o DMC do 2,5 t.

Warto pamiętać, że zatrzymywanie pojazdu przy przejeździe kolejowym, tramwajowym i skrzyżowaniu jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba zachować odległości nie mniejszą niż 10 m od wymienionych miejsc. Również nie można zatrzymywać się w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów. Ten sam dystans trzeba przestrzegać, jeśli zatrzymujmy się od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd.

Podczas zatrzymania aż 15 m trzeba zachować od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu oraz od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek. Uwaga! Jeśli przy przystanku znajduje się zatoczka, zakaz obowiązuje na całej jej długości (nie ma znaczenia gdzie jest tabliczka oznaczająca przystanek).

CZYTAJ TEŻ: Mandat za złe parkowanie – jakie kary grożą za parkowanie w niedozwolonych miejscach?

Wymagana odległość w tunelu

Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierowca musi utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m. Ten dystans należy zwiększyć do minimum 80 m, jeżeli prowadzimy samochód ciężarowy lub do auta osobowego podepniemy przyczepę. Dystans należy trzymać również podczas postoju np. w korku w tunelu. W tym przypadku kodeks ruchu zobowiązuje kierowcę zachować minimum 5 m od poprzedzającego pojazdu.

Odległości dotyczące trójkąta awaryjnego

Przepisy ściśle określają, w jakiej odległości od pojazdu – w zależności od drogi – powinien znaleźć się trójkąt odblaskowy. Na drodze szybkiego ruchu (autostrada i trasa ekspresowa) będzie to 100 m, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym od 30 do 50 m. W obszarze zabudowanym trójkąt ustawić trzeba tuż za autem lub na nim (maksymalna wysokość to 1 m), mimo że nie ma takiego obowiązku, jeśli są włączone światła awaryjne.