Wymiana filtra powietrza – co ile i jak powinno się ją przeprowadzić?
Choć kosztuje niewiele, zależą od niego nie tylko osiągi samochodu i wielkość zużycia paliwa, ale również żywotność silnika. Filtr powietrza – co ile i jak powinno się przeprowadzać jego wymianę?
Filtr powietrza w trakcie eksploatacją ulega zanieczyszczeniu przez cząstki znajdujące się w powietrzu. W efekcie z biegiem czasu traci swoje właściwości. Dlatego tak ważna jest jego systematyczna wymiana.
Jaką rolę pełni filtr powietrza i dlaczego należy pamiętać o jego wymianie?
Jak sama nazwa wskazuje, filtr powietrza oczyszcza powietrze wpadające do silnika. Choć to prosty element, jest on niezwykle ważny. Nowy filtr sprawia, że mieszanka paliwowo-powietrzna ma idealne proporcje.
W końcu, aby silnik działał, potrzebuje powietrza. Powietrze miesza się z paliwem, świeca daje iskrę i wtedy dochodzi do spalania mieszanki. Ale jednostka napędowa pracuje najbardziej wydajnie pod warunkiem, że powietrze, które zasysa, jest tak czyste, jak to tylko możliwe. W końcu w otaczającym nas powietrzu znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, jak brud, pyłki, sól czy ptasie pióra.
Jeśli filtr powietrza jest zatkany lub zużyty, pogarsza się nie tylko jakość powietrza przedostającego się do pracującej jednostki napędowej. Uniemożliwia ono prawidłowe spalanie paliwa w komorach, co negatywnie wpływa na zużycie paliwa i osiągi samochodu.
Trzeba pamiętać, że filtr powietrza jest niczym płuca u człowieka. Jeśli odkładają się w nich różne zanieczyszczenia, wtedy gorzej się nam oddycha. Płuc nie wymienimy na nowe (choć przeprowadza się przeszczepy tego organu), ale filtr powietrza – już tak.
Zaniedbanie wymiany filtra powietrza może spowodować nawet poważne uszkodzenie silnika (TUTAJ poznasz wszystkie filtry znajdujące się w samochodzie).
Wymiana filtra powietrza: co ile?
Jak często należy dokonywać wymiany filtra powietrza? Najlepiej co 20 000-30 000 km lub raz do roku. Jeśli jednak jeździmy głównie po ulicach miast lub po zakurzonych drogach, warto operację tę przeprowadzać częściej lub regularnie go oczyszczać.
Szybkie czyszczenie polega na wyjęciu filtra z puszki i przedmuchaniu go sprzężonym powietrzem. Taka operacja na pewno przez jakiś czas pomoże silnikowi lepiej „oddychać”.
Wymiana filtra powietrza: jak ją przeprowadzić?
Filtr powietrza jest podłączony do kolektora dolotowego silnika. Większość filtrów ma prostokątny kształt i jest wykonana z porowatego, przypominającego papier materiału, złożonego jak akordeon.
Starsze modele samochodów miały filtr powietrza, ukryty pod okrągłą, metalową pokrywą. Aby go wymienić zazwyczaj wystarczyło dokręcić centralną śrubę w kształcie motylka. Następnie trzeba było wyjąć stary filtr, ewentualnie wyczyścić wnętrze puszki i włożyć nowy.
Wymiana filtra powietrza w nowoczesnych samochodach przeważnie jest jeszcze mniej skomplikowana. Dostępu do nich „strzegą” zazwyczaj metalowe klipsy. W tym przypadku wystarczy je odczepić, wyjąć filtr (ewentualnie oczyścić puszkę z większych zanieczyszczeń) i włożyć nowy.
Cała operacja nie powinna zająć więcej niż 2-3 minuty. Co ciekawe, w niektórych współczesnych modelach dostęp do filtra jest możliwy jedynie od dołu. Zanim się jednak do niego dostanie, należy odkręcić płytę chroniącą silnik od spodu.
Jaka jest cena filtra powietrza?
Filtr powietrza jest jednym z najtańszych elementów współczesnego samochodu. Kosztuje 20-30 zł za podstawowe zamienniki do 50-60 zł za te lepszej jakości. Aby wybrać odpowiedni filtr wystarczy w wyszukiwarce np. serwisu OTOMOTO podać markę, model i oznaczenie silnika samochodu.