3 stycznia 2025

Zakup samochodu bez dokumentów – czasem to pułapka

sprzedaż zakup klucze auto
Zdjęcie: GettyImages.

Auto bez dokumentów to potencjalne problemy z rejestracją. Sprawdź, co zrobić, by uniknąć pułapek przy zakupie pojazdu.

Do załatwienia formalności związanych ze zmianą właściciela potrzebny jest dowód rejestracyjny. Czy to oznacza, że bez tego dokumentu nie uda się przerejestrować pojazdu? Jest to możliwe, jednak wymaga od nabywcy dopełnienia kilku formalności. Auto bez dokumentów może też oznaczać spory problem z rejestracją.

Auto bez dokumentów – zwykle efekt zgubienia

Dokumenty pojazdu są obecnie potrzebne jedynie podczas wyjazdu za granicę lub w wydziale komunikacji. W efekcie wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że ich nie posiada. O braku dokumentów często dowiadują się dopiero przy sprzedaży pojazdu. Czy można kupić takie auto? Oczywiście, ale w umowie warto zaznaczyć, że właściciel nie wydał dowodu rejestracyjnego. Można również dopisać powód, np. zgubienie.

To jednak nie rozwiązuje problemu. Nowy nabywca będzie musiał udać się do wydziału komunikacji, który wydał dowód i tam wnioskować o zaświadczenie potwierdzające, że auto jest zarejestrowane. Dopiero z tym dokumentem, który zastępuje dowód rejestracyjny, możliwe będzie przerejestrowanie pojazdu w „swoim” wydziale komunikacji.

Uwaga! Taka sama procedura dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Oprócz bariery językowej może dojść konieczność pokonania znacznych odległości.

Auto bez dokumentów – możliwe problemy z pojazdem

Brak dokumentu może wynikać także z jego zatrzymania, np. z powodu stanu technicznego pojazdu. W takim przypadku dokument można odzyskać, ale wymaga to naprawy usterek oraz uzyskania pozytywnego wyniku przeglądu na SKP. W tej sytuacji zakup auta może okazać się problematyczny, a okazja cenowa – po doliczeniu kosztów naprawy – przestaje być atrakcyjna.

Jeszcze gorszy scenariusz to brak dokumentów, ponieważ pojazd został wyrejestrowany i zgłoszony jako np. utracony. W takiej sytuacji może się okazać, że auta nie da się ponownie zarejestrować. Jeśli samochód został sprzedany w takiej formie, można mówić o oszustwie. Kupującemu przysługuje zwrot pieniędzy, ale w praktyce odzyskanie środków bywa trudne.

Sprawdź, zanim kupisz

Ustalenie powodu braku dokumentu nie jest skomplikowane, szczególnie w przypadku pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić status dowodu rejestracyjnego. Dowiemy się, czy dokument nie został zatrzymany. Wystarczy podać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

Jeszcze więcej informacji znajdziemy w usłudze mObywatel, w zakładce „Moje pojazdy” lub „Kierowca i pojazdy" (dla wersji w przeglądarce internetowej). Jest to niemal pełna wersja danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Przez internet możemy sprawdzić, czy auto ma wydany dowód rejestracyjny, aktualny przegląd, OC oraz uzyskać dane właściciela. Dostęp do tych informacji ma jednak wyłącznie właściciel zagubionego dokumentu. Musi zalogować się do mObywatela np. za pomocą profilu zaufanego i przekazać te dane kupującemu.